x

Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Autorska društva ključna u ostvarivanju autorskih naknada

Međunarodna konfederacija društava autora i skladatelja CISAC objavila je godišnje Globalno ekonomsko izvješće o naknadama koje su prikupila autorska društva. Bazirano na podacima koje je za 2012. godinu dostavilo 227 društava iz 120 zemalja, izvješće analizira prihode prikupljene za autore u svim kreativnim sektorima.

Ukupni prihodi autorskih društava na nacionalnom nivou dosegli su novi rekord od 7,8 milijardi eura, što je povećanje od 2% u odnosu na 2011. Ovo povećanje je u skladu s globalnim rastom BDP-a, kako je izvijestila i Svjetska banka (+2,2%).

˝Rast prikupljenih naknada u 2012. godini blago je nadmašio rast BDP-a u 68 zemalja˝, navodi Olivier Hinnewinkel, glavni direktor CISAC-a. ˝Ovo pokazuje dodanu vrijednost koju kulturne i kreativne industrije donose ekonomijama tih zemalja, kao i važnost mreže autorskih društava.˝

Europa i glazba su i dalje ključni pokretači autorskih prava

Europa i dalje predvodi u kolektivnoj zaštiti autorskih prava, sa skoro 59% naknada prikupljenih u ovoj regiji.  Slijedi regija Pacifička Azija sa 18,6% što pokazuje i porast u odnosu na prošlogodišnje brojke. Udio ove regije po prvi put nadmašuje naknade prikupljene u regiji Kanada-SAD  (16,4%).

Otprilike 87% svih naknada prikupljenih u svijetu dolazi od korištenja glazbenog repertoara.  „Ovo je pokazatelj kako se glazbeni sektor oslanja na kolektivnu zaštitu u mnogo više tipova korištenja od  ostalih sektora, gdje se većina korištenja pregovara i licencira direktno od strane autora, producenta ili publishera“, komentira Olivier Hinnewinkel.

Javno priopćavanje je glavni izvor autorskih naknada

Naknade iz segmenta javnog priopćavanja nastavljaju rasti, pokazujući rast od 3,3%, što čini oko 5,9 milijardi eura ili preko 75% svih prikupljenih naknada. Ovaj rast pripisuje se znatnom povećanju naplate u nekim regijama, kao što je Pacifička Azija (koja čini oko polovicu globalnog rasta sa stopom od 11,4%), te Latinska Amerika (rast od 7%).

Naknade od mehaničkih prava (prodaja fizičkih nosača zvuka – CD-a, DVD-a, LP-a i sl) nastavljaju padati, a 2012. je prikupljeno 1,37 milijardi eura (pad od 5,1% u odnosu na 2011.). Ove naknade trenutno čine 17,5% ukupnih prihoda, u odnosu na 20% prije dvije godine, što se pripisuje padu prodaje fizičkih nosača zvuka, a najviše se očituje u regiji Kanada-SAD gdje ovaj tip naknada predstavlja svega 3% ukupnih prihoda.

Naknade od digitalnog korištenja glazbe nastavljaju rasti (+7%), a u 2012. su činile 301 milijun eura ili 4% ukupnih prihoda. Ovaj rast potaknula su uglavnom najveća europska tržišta (digitalne naknade čine 17% ukupnih prihoda u Europi) no umanjen je padom digitalnih prihoda od 17% u regiji Kanada-SAD, gdje su neki veliki publisheri povukli kolektivna prava u korist direktnih nagodbi s velikim digitalnim glazbenim servisima.

˝Brojke iz 2012. predstavljaju bitan temelj za rast u narednim godinama˝, navodi Hinnewinkel. ˝Čak i ako se broj direktnih licenci s digitalnim servisima poveća, društva za kolektivno ostvarivanje autorskih prava ostaju ključni faktor u osiguravanju pristupa autorskom sadržaju za digitalno korištenje -  kao i pravičnih naknada za autore.˝ 

Ključne brojke 2012.

  • 7,8 milijardi eura – ukupan prihod svih autorskih društava, članova CISAC-a
  • +2% - svjetski rast prikupljenih naknada na godišnjoj razini ( u eurima)
  • 58,8% svih naknada je prikupljeno u Europi (4,6 milijardi eura)
  • 87% svih naknada dolazi iz segmenta glazbenog repertoara
  • 75% svih naknada dolazi iz segmenta javnog priopćavanja
  • 4% svih naknada dolazi iz segmenta digitalnog korištenja (301 milijun eura)
  • -5,1% bilježi se pad u mehaničkoj reprodukciji

 

Potpuno Globalno ekonomsko izvješće CISAC-a pogledajte OVDJE.

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.