x

Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Žen: "Autorska glazba je možda teži, ali i draži put"

Da rock više nije glazba u kojoj dominiraju isključivo muškarci u zapadnom je svijetu, gdje glazbena industrija funkcionira na temeljima struke, odavna jasno. Još od pojave figura poput Janis Joplin, Patti Smith i Debbie Harry, ženske autorske snage pokazivale su, i dokazivale, da mogu isporučiti jednako uzbudljivu pa i kvalitetniju glazbu. No, vidjeti ženu s gitarom koja uz to i pjeva te stvara svoje autorske skladbe, kod nas je još uvijek egzotika. Srećom, vremena se polako mijenjaju te sve više autorica  ima priliku predstaviti svoj rad. Grupa Žen jedna je od onih koje imaju što za reći, i to što kažu nećete olako zaboraviti. Naime, djevojke su prema izboru 20 glazbenih kritičara na Tportalu, uz kolegice Punčke i Lovely Quinces, objavile jedno od najboljih prošlogodišnjih izdanja. Razgovarali smo s Evom Badanjak, autoricom, glavnom vokalisticom i gitaristicom u grupi. 

Kako je nastala grupa Žen?

Žen je nastao krajem 2009. u sastavu Ivona Ivković na bas gitari, Sara Ercegović na bubnjevima i ja na gitari, a dvije godine nakon pridružuje nam se vizualna umjetnica Tanja Minarik, čime Žen postaje četveročlani audio-vizualni bend. Od početka benda pa do dan danas imamo problema s definiranjem glazbenog žanra benda jer prilikom stvaranja nismo odredili zadani okvir po  kojem ćemo raditi, te šaramo kroz razna područja: kraut, post i mathrock, elektroindie, dreampop i psihodeliju.

Prošle godine smo izdali prvi album „I onda je sve počelo“, te smo osim koncerata koje više-manje redovno sviramo po Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji i Austriji, bili i na europskoj turneji na kojoj smo u dva tjedna svirali koncerte u Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Češkoj, Danskoj  i Švedskoj.

Za razliku od mnogih ženskih izvođača u Hrvatskoj, ti si kantautorica, sama pišeš i izvodiš svoju glazbu. Je li to teži put?

Još kao dijete sam krenula u osnovnu glazbenu školu, koju sam prekinula pohađati zbog nekih drugih aktivnosti s kojima sam se tada bavila, da bi sa 16 godina ponovo uzela gitaru u ruke inspirirana tadašnjim hit albumom ˝Californication˝ Red Hot Chilli Peppersa koji mi je i dan danas jako drag. Oduvijek sam imala tendenciju izmišljati priče, pa tako s vremenom i pisati pjesme koje sam mogla izvoditi uz gitaru. ˝Skidanje˝ pjesama koje su mi se svidjele, nije mi baš išlo, te me uvijek više zanimala raznolikost boja zvukova koje mogu proizvesti nego da gazim uhodanim putevima. Zbog toga ja ovaj put ne vidim kao teži, već kao meni draži. 

Kakvu poruku želiš odaslati svojom glazbom? Ima li uopće interesa za alternativne glazbene žanrove kod nas?

Glazba Žen-a nije žanrovski strogo definirana, te poziva na putovanje nekim novim svjetovima, a tekstovi čine spoj mojih iskustva, imaginacija i želje da potaknem osviještenost ljudi prema drugim bićima općenito ili ukažem na apsurdnost nekih postupaka. 

Interesa za, uvjetno rečeno, alternativni rock, naravno da ima. Publika nije velika, no jako je draga i zahvalna. Njeguje se kultura podržavanja bendova na turnejama kroz kupnju ploča, cd-ova, majica, digitalnih izdanja i ostalog promo materijala. Meni je glazba najbitniji segment u životu, i bilo bi divno imati svo vrijeme svijeta samo za stvaranje i izvođenje glazbe bez potrebe da radim još nešto  čime bi se prehranjivala, no smatram da je to rijetko kada moguće bez pristajanja na kompromise.

Što te inspirira prilikom stvaranja i koji su tvoji glazbeni utjecaji?

Inspiraciju nalazim u drveću, ljudima, životinjama, bojama, kamenju, stripovima… ukratko, svemu što me okružuje. U ranijoj fazi stvaranja prošla sam kroz klasične inspirativne primjere kao što su: Velvet Underground, The Doors, Pink Floyd, David Bowie, Nick Drake, PJ Harvey, EKV, Laufer... Dok danas uglavnom pratim nezavisnu glazbenu scenu na kojoj ima mnogo odličnih, i nepravedno medijski zapostavljenih autora i bendova koji neopterećeni slavom stvaraju iskreno i opušteno. To se osjeti u njihovoj glazbi i to je ono što me trenutno najviše inspirira, te bi definitivno najradije s takvim ljudima i surađivala. Neka od imena koja mogu izdvojiti su Grupa TI iz Beograda, Coma Stereo iz Maribora i Peach Pit Zagreba.

Album „I onda je sve počelo“ izdali ste za nezavisnu etiketu Unrecords. Kakva su tvoja iskustva s diskografskim kućama? Koliko ti Internet pomaže/odmaže u promociji i prodaji tvoje glazbe?

Prvotna ideja nam je bila da album bude samizdat, no pred kraj snimanja smo stjecajem okolnosti stupili u kontakt s Unrecords-om i već nakon prvog razgovora s njima zaključili da je to etiketa za koju ćemo izdati album. Svidjelo nam se što su i sami glazbenici, što kao i sve nezavisne etikete za koje znamo poštuju autorska prava koja u cijelosti ostaju autoru, te su jedina etiketa koja otvoreno zagovara queer feminizam. Prvi dojam nas nije zavarao i jako smo zadovoljni suradnjom s njima, tako da ćemo svakako tu suradnju i nastaviti, iako postoji mogućnost da neke uratke izdamo i za neki drugi nezavisni label. S obzirom da je njihovo sjedište u Beču, jako puno su nam pomogli oko promocije našeg albuma na području Austrije i Njemačke.

O komercijalni(ji)m diskografskim kućama nemam puno saznanja, no možda i sama činjenica da je većina albuma koje imam u svojoj osobnoj kolekciji izdana od strane nezavisnih etiketa, govori o tome da je masovna diskografska industrija izgubila na značaju kada pričamo o plasiranju i promociji zanimljivih izvođača sa tzv. alternativne glazbene scene. Internet je, uz koncerte, bez premca najbolji kanal promocije; primjerice bandcamp.com koji je donedavno bio novotarija, u ovom trenutku je nezaobilazan kanal plasiranja, promocije i prodaje (uglavnom po simboličnim cijenama) autorske glazbe.

Kakvi su planovi za grupu ove godine? Gdje vas možemo uskoro vidjeti?

Žen ove godine planira odsvirati seriju koncerata širom Europe. Sada u siječnju imamo dvije mini turneje po Sloveniji i Austriji, a planiramo i dužu turneju na proljeće. Radimo i na novom albumu, a planiramo objaviti i split izdanja s još nekim autorima koji također objavljuju za Unrecords.  Krajem prošle godine smo imali nekoliko koncerata u Zagrebu, tako da će ponovni koncert u Zagrebu pričekati neko vrijeme, no sve informacije o tome što radimo i gdje nastupamo se mogu pratiti na našoj Facebook stranici www.facebook.com/xzenxzen

Foto: Tihana Mandušić & Darko Vaupotić 

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.