x

Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Sloboda interneta ne smije biti izlika za nelegalno skidanje sadržaja

U Zagrebu je u utorak i srijedu održana konferencija o intelektualnom vlasništvu, Intelektiv, u organizaciji Američke gospodarske komore.

Zaštita intelektualnog vlasništva je preduvjet za inovativnost, razvoj poduzetništva, rast gospodarstva i privlačenje stranih ulaganja. Percepcija važnosti intelektualnog vlasništva u Hrvatskoj je još uvijek nedovoljna. Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica AmCham-a izjavila je ''Zaštita intelektualnog vlasništva je bitna radi očuvanja i povećanja radnih mjesta, a piratizacija i krivotvorine štete privredi, državnom proračunu, narušavaju prava potrošača, a često i njihovu sigurnost i zdravlje''.  

Na konferenciji o intelektualnog vlasništvu održanoj 9. i 10. travnja 2013.  u Zagrebu, sudionici i predavači iz 11 zemalja (SAD-a, Francuske, Rumunjske, Mađarske, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Kosova i Turske), diskutirali su o značaju inovativnosti za razvoj gospodarstva i problemima zaštite intelektualnog vlasništva.

Pozdravnu riječ na konferencije održao je veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj, Nj.E. Kenneth Merten. 

Zaključeno je da je za prelazak s netržišne u tržišnu ekonomiju ključno prepoznati značaj nematerijalne imovine i učinkovite zaštite intelektualnog vlasništva. Najveći potencijal za inovacije u svijetu imaju IT i farmaceutska industrija. Ivan Vidaković, direktor Microsofta je istaknuo da su u 2011. male softverske hrvatske firme ostvarile 4,8 milijardi kuna tj. 1,4 % BDP-a, čime ulaze u top 10 sektora koji najviše doprinose hrvatskom BDP-u. Njihovom jačanju svakako bi doprinijeli i poticaji za IT industriju kojih u Hrvatskoj nema. 21. stoljeće je stoljeće intelektualnog kapitala, a za iskorištenje hrvatskog potencijala potrebno je staviti naglasak na obrazovanje u prirodnim znanostima i jezicima te prepoznati talente. 

Na panelu na kojem su sudjelovali predstavnik Interpola, direktor globalne sigurnost za područje EMEA, tvrtke Pfizer, predstavnik turske nacionalne policije i hrvatskog policijskog USKOKA, istaknuta je važnost međunarodne suradnje institucija jer zločin postaje transnacionalan. Problem krivotvorina i piratstva u društvu i institucijama nije uvijek prepoznat kao prioritet, ali nepoštovanje prava intelektualnog vlasništva ugrožava lokalnu ekonomiju i predstavlja izvor financiranja kriminalnih organizacija. Najčešće se krivotvore odjeća, obuća i modni dodaci poznatih svjetskih marki, međutim i automobilski dijelovi, cigarete, hrana, pa i lijekovi. Krivotvorenje lijekova ne odnosi se više samo na lifestyle lijekove, poput Viagre već i na lifesaving lijekove poput lijekova za krvni tlak, rekao je Yasar Yaman, tvrtke Pfizer. Velike svjetske korporacije poput Pfizera, osnivaju i odjele za suradnju sa institucijama, primarno policijom, obzirom da krivotvorine lijekova mogu biti opasne po život. Hrvatski policijski USKOK je osnovao odjel za visokotehnološki kriminal koji aktivno i kontinuirano radi na slučajevima krivotvorina i piratstva. 

Na konferenciji je održana radionica za predstavnike različitih hrvatskih i regionalnih institucija (policija, carina, sudstvo itd.) o prepoznavanju i opasnostima krivotvorina. Američki federalni sudac, Charles Simpson III, govorio je američkim iskustvima u slučajevima povrede intelektualnog vlasništva. 

Stopa piratizacije softwarea u Hrvatskoj iznosi 53%, a najugriženije su industrije glazbe i filma. Prema informacijama koje je HDS ZAMP prikupio u posljednjih godinu dana, osnovni problem leži u činjenici da smo malo tržište i da stopa internetskog piratstva iznosi 99,9%. Jedan od problema je niska percepcija društva o nezakonitosti skidanja nelegalnog sadržaja s Interneta, stoga je važno provođenje edukacije o važnosti poštivanja intelektualnog vlasništva na Internetu. Internet je medij koji nositeljima prava otvara nove mogućnosti ali donosi i opasnosti piratizacije i krivotvorina. Direktor HDS-ZAMP-a, Nenad Marčec je napomenuo da Hrvatsko društvo skladatelja i ostale glazbene udruge u zemlji aktivno rade na dovođenju velikih međunarodnih servisa i pokretanju sveobuhvatne hrvatske glazbene ponude na Internetu. Prema informacijama koje je HDS ZAMP prikupio u posljednjih godinu dana, osnovni problem leži u činjenici da smo malo tržište i da stopa Internetskog piratstva iznosi 99,9%. Zbog piratstva se gubici filmske industrije u svim segmentima distribucije višestruko multipliciraju, te iznose više od milijarde kuna, napomenuo je predsjednik Uprave Blitz Film i Video distribucije, Hrvoje Krstulović. Slobodu korištenja Interneta treba podržati i poticati njegov daljnji razvoj, no svi sudionici smatraju da isto ne smije biti izlika za nelegalno skidanje sadržaja. Niti na drugim tržištima ne postoji idealno rješenje za smanjenje piratizacije – jedan od navedenih primjera je postupak u Francuskoj gdje se pojavljuju upozorenja prema korisnicima da je sadržaj ilegalan. 

Konferencijom je zaključeno da je izuzetno bitna međunarodna suradnja institucija za provedbu prava intelektualnog vlasništva, te njihova suradnja s privatnim sektorom. Istaknuta je potreba za podizanjem razine svijesti o poštivanju intelektualnog vlasništva i edukacija javnosti i svih uključenih u proces zaštite. 

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.