x

Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

EK poziva industriju na inovacije radi poboljšanja pristupa online sadržaju

Europska komisija prihvatila je priopćenje koje definira aktivnosti koje treba poduzeti tijekom njenog mandata, a kako bi se osiguralo da EU pravni okvir za autorsko pravo ostane prikladan za korištenje u digitalnom okružju. Ovo priopćenje prati raspravu o autorskom sadržaju u digitalnoj ekonomiji koja je održana 5. prosinca 2012. na inicijativu predsjednika Komisije, Josea Manuela Barrosa.

˝Iskorištavanje punog potencijala digitalne ekonomije važno je zbog stimuliranja ekonomskog rasta u Europi. Vrlo je važno da institucije surađuju s industrijom kako bi se ubrzala rješenja koja stimuliraju potencijal digitalnih tržišta, a kako bi se razvili novi poslovni modeli. Moderni pravni okvir za autorska prava može biti koristan za sve strane, pružajući održive poticaje za kreativnost, kulturnu raznolikost i inovaciju, te poboljšavajući izbor i pristup legalnom sadržaju˝, izjavio je tada Barroso.

Strukturirana rasprava svih zainteresiranih strana koju će voditi EU povjerenici Michel Barnier (unutarnje tržište i usluge), Neelie Kroes (digitalna agenda) te Androulla Vassilou (edukacija, kultura i mladež), trebala bi se održati 2013., a nastojat će se inicirati brz napredak na četiri područja pomoću praktičnih rješenja iz segmenta industrije.

Ta područja su međunarodni pristup i dostupnost usluga; sadržaj koji stvaraju korisnici i licenciranje za male korisnike zaštićenog materijala; olakšavanje online pristupa filmovima u EU; te promoviranje efikasnog pristupa informacijama za znanstvena istraživanja. Osim toga, bit će dovršena i trenutna revizija EU pravnog okvira bazirana na istraživanju tržišta i pravnih prijedloga, dok bi se konačna odluka mogla očekivati 2014., s obzirom na trenutne prijedloge reformi. 

Teme koje će biti obrađene na raspravi:

  • međunarodni pristup i dostupnost usluga

Distribucija autorskog sadržaja često je ograničena na jednu ili samo nekoliko država članica, dok nositelji prava ili online platforme posluju unutar takvih ograničenja. Cilj Komisije jest potaknuti međunarodni online pristup i dostupnost sadržaja. Ova aktivnost trebala bi uključivati i trenutne industrijske prijedloge kao i praktična rješenja kojima bi se promovirao međunarodni pristup autorskom sadržaju.

  • sadržaj koji stvaraju korisnici i licenciranje za male korisnike zaštićenog materijala;

U prosjeku, svake minute korisnici postave 72 sata video materijala na YouTube, te preko 150,000 fotografija na Facebook. Ponekad, ovaj korisnički sadržaj koristi već postojeći autorski materijal (poput raznih remikseva, kućnih videa s pozadinskom zaštićenom glazbom itd.), te često spada u domenu licenciranja od strane nositelja prava u suradnji s određenim platformama. No, to nije transparentno krajnjem korisniku. Osim toga, mali korisnici autorskog sadržaja često imaju probleme oko licenciranja. Cilj Komisije u ovom slučaju jest potaknuti transparentnost, te osigurati da krajnji korisnici imaju bolji uvid i spoznaju oko korištenja zaštićenog materijala. Svrha ove aktivnosti jest identificirati relevantne oblike licenciranja te poboljšati dostupnost informacija krajnjem korisniku.

  • audiovizualni sektor i institucije kulturne baštine

Pružateljima internet usluga nije lako razviti kataloge europskih filmova koji bi bili dostupni online, posebice onih koji se više ne distribuiraju. Cilj Komisije u ovom slučaju jest olakšati online pristup filmovima u EU. Ova aktivnost trebala bi donijeti konkretna rješenja za komercijalnu i nekomercijalnu upotrebu.

  • pristup i istraživanje informacija

 Takozvani TDM proces (text and data mining) jest automatizirana tehnika pretraživanja koja je koristi u znanstvene i analitičke svrhe, a zahtjeva ugovorni sporazum između korisnika i nositelja prava kako bi se omogućio pristup relevantnom materijalu. Cilj Komisije jest promovirati efikasan TDM proces u svrhu znanstvenih istraživanja. Ova aktivnost trebala bi istražiti solucije poput standardnih modela licenciranja kao i tehnoloških platformi koje će omogućiti TDM pristup. 

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.