x

Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Informatičko društvo i zaštita autorskih prava

Koalicija međunarodnih organizacija za zaštitu autorskog i srodnih prava budno prati događanja vezana uzSvjetski summit o informatičkom društvu, upozoravajući da se u utrci prema informatičkom društvu ne smije zaobići zaštita intelektualnog vlasništva.

Kongresom u Ženevi održanim pod visokim pokroviteljstvom glavnoga tajnika UN-a Kofi Annana u prosincu 2003. godine završila je prva faza Svjetskog summita o informatičkom društvu koji je okupio šefove država i ministre vlada, čelnike agencija sustava UN-a, lidere s područja industrije kao i predstavnike nevladinih organizacija, medija i civilnog društva. Oni bi naime trebali potvrditi političku volju zemalja članica UN-a za daljnjim unapređenjem informatičkih tehnologija i razvoja globalnog informatičkog društva s ciljem globalnog ekonomskog razvitka. Opravdano zabrinute da se težnja ka sveukupnom napretku ne pretvori u nazadovanje te s ciljem da zajednički upozore na važnost zaštite intelektualnog vlasništva, 40-tak krovnih međunarodnih udruge umjetnika, novinara, izdavača, filmaša, producenata i ostalih nositelja prava na autorskim djelima oformile su vlastitu Koaliciju.

Projekt Summita o informatičkom društvu koji je pokrenula Međunarodna telekomunikacijska unija poduprla je i Glavna skupština Ujedinjenih naroda ističući u svojoj rezoluciji da Summit teži tome “da vlade država, međunarodne institucije i svi sektori civilnoga društva razviju zajedničku viziju i shvaćanje informatičkog društva te prihvate zajedničku deklaraciju i plan razvoja informatičkih tehnologija i njihove primjene”.

Međutim, u dokumentima Summita očita je težnja da se zaštitu autorskih i srodnih prava prikaže kao zapreku na putu do informatičkog društva, odnosno kao zastarjeli koncept koji pridonosi tehnološkim nejednakostima među zemljama svijeta jer priječi pristup znanju i informacijama. Upravo stoga Koalicija međunarodnih udruga čija je zadaća zaštita različitih oblika intelektualnog vlasništva, premda podržava ideju alnog razvoja, smatra da u Summit nisu uključeni baš “svi sektori civilna društva”. Zasigurno ne onaj dio društva koji čine nositelji prava na intelektualnim tvorevinama i ne u mjeri u kojoj su to očekivali. Naime, stav međunarodne zajednice koji je očit u dokumentimaSummita zabrinjavajući je i predstavlja opasan udar na intelektualno vlasništvo – pokretač sveukupna društvena razvoja. Smatrajući da napredak tehnologija ne smije predstavljati kraj napretka učinjenog u prošlom stoljeću na području zaštite intelektualnog vlasništva, Koalicija je upozorila Vijeće za pripremu Summita i prije kongresa u Ženevi da upravo zaštita autorskih prava potiče kreativnost te da “slobodan pristup informacijama” ne znači i da je on besplatan. Pritom je zatraženo daSummit, podupirući poštivanje osnovnih prava, postojeće standarde zaštite intelektualnog vlasništva, međunarodne okvire zaštite intelektualnog vlasništva, adekvatne i učinkovite standarde primjene zaštite autorskih prava, kao i osvješćivanje i edukaciju društva o važnosti intelektualnog vlasništva te stvaranje okruženja koje će za intelektualno stvaranje biti sigurno, zaštiti nositelje prava na intelektualnom vlasništvu.

Međutim, i nakon kongresa u Ženevi ostala je očita namjera da se zaštita autorskog i srodnih prava prikaže kao zapreka razvoju informatičkog društva. Odlučna u provedbi svoje zadaće – zaštite autorskog i srodnih prava - Koalicija i dalje budno prati sve dokumente vezane uz Summit te će u naredne dvije godine – do kongresa u Tunisu u studenom 2005. godine – intenzivirati svoje djelovanje. 

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.