x

Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Godišnje nagrade HDS-a

Predsjedništvo HDS-a donijelo je odluke o godišnjim nagradama za 2003. godinu. Te nagrade dodjeljuju se istaknutim autorima i umjetnicima koji su svojim radom obilježili proteklu godinu i umjetničkim postignućima afirmirali hrvatsko glazbeno stvaralaštvo.

U kategoriji autorskog umjetničkog stvaralaštva, nagrada «Boris Papandopulo» dodijeljena je skladatelju Igoru Kuljeriću za operu-basnu «Životinjska farma» koja je praizvedena u dvorani «V. Lisinski» 5. travnja prošle godine u okviru Muzičkog biennala Zagreb. U izvedbi su sudjelovali Zbor i Simfonijski orkestar HRT pod ravnanjem T. Bilića, solisti P. Nowacki, M. Tomčić, A. Golac-Rilović, K. Kolar, H. Lucić, L. Batinić, V. Grbac, A. Boroša, M. Silić-Gojčeta, S. Ivaci i I. Gamulin. Libreto prema glasovitom romanu engleskog književnika G. Orwella napisali su sam skladatelj i S. Bičanić. Ta sarkastična bajka elastične forme prenesena u medij glazbene scene, doživjela je u velebnoj produkciji potpunu umjetničku preobrazbu. Rafiniranost višeslojna Kuljerićeva postupka, jednoga od najiskusnijih suvremenih hrvatskih opernih autora, odvijala se na elementima klasične opere i netipičnih struktura songa, kao podžanra tzv. pop, rock i video kulture. Izvrsna izvedba tog zrelog ostvarenja, uz scensko-vizualnu dimenziju djela te atraktivnu kostimografiju prepunu simbola i karakternih asocijacija, dali su iznimnu dinamiku dramaturgiji glazbenog kazivanja opere-bajke. Majstorska transpozicija i povezivanje književnog predloška s glazbom u solističkim i zborskim prizorima te onima velikog simfonijskog orkestra, uvrstile su «Životinjsku farmu» Igora Kuljerića u vrhunsko skladateljsko ostvarenja protekle godine. 

U kategoriji izvedbenog stvaralaštva i promocije hrvatske glazbe, nagrada «Vatroslav Lisinski»dodijeljena je Kvartetu Rucner za ciklus koncerata «Četiri godišnja doba». Tijekom protekle godine u gornjogradskoj crkvi sv. Katarine te reprizama, između ostalih u Virju, Radoboju, MarijBistrici i Kostanju, violinisti Jože Haluza i Josip Novosel, violistraganucner i violončelistica Snježana Rucner ostvarili su četiri praizvedbe novih skladbi A. Klobučara (Korizmeni diptih za sopran i gudački kvartet), S. Horvata (Kakophonie za gitaru i gudački kvartet), J. Magdića (Kasacija za basklarinet i gudački kvartet) i I. Kuljerića (Impromtu za marimbu i gudački kvartet). Izravne narudžbe ansambla, skladateljima su sugerirale partiture sa solističkim udjelom pa su uz Kvartet Rucner nastupili L. Horvat-Dunjko, D. Petrinjak, R. Vojtek i I. Bilić. Takva bliskost interpreta i autora urodila je živim glazbenim dijalogom iznimno poticajnim u interpretativnom i stvaralačkom smislu, a umjetnička intriga tematskog ciklusa «Četiri godišnja doba» potakla je promociju suvremene hrvatske glazbe, promišljeno i kvalitetno uklopljene u klasični kvartetski repertoar.

U kategoriji glazbene publicistike, muzikologije i srodnih znanosti, nagrada «Josip Andreis» dodijeljena jeNenadu Turkalju za knjigu «Prema glazbi – Zapisi o hrvatskoj glazbi» koju su 2003. objavili nakladnici Hrvatsko društvo skladatelja i Cantus.

Autorovih osamnaest eseja posvećeni hrvatskom glazbenom kazalištu i portreti hrvatskih skladatelja, izvorno su tiskani u različitim časopisima u razdoblju od 1966. do 2002. godine. U uredničkom izboru E. Krpan, oni donose svojevrsnu kroniku nacionalne glazbene scene proteklih desetljeća, a obuhvaćaju dragocjene analitičke cjeline u rasponu od stožernih opusa V. Lisinskog, I. Zajca, J. Hatzea, J. Gotovca, N. Devčića, M. Belamarića, M. Kelemena i F. Paraća do portretskih zapisa o starijim i mlađim skladateljskim naraštajima – S. Bombardeliju, S. Horvatu, M. Kelemenu, S. Foretiću, Z. Juraniću, M. Tarbuku, B. Šipušu i A. T. Šabanu. Opseg tekstova i pažnja kojom su pisani istodobno upućuju na primarni interes i publicističko djelovanje Nenada Turkalja koncentrirano prije svega na hrvatsko glazbeno stvaralaštvo. Doajen među glazbenim kritičarima i danas profesionalno aktiva svojim je esejističkim prilozima pridonio rasvjetljavanju fenomena pojedinačnih antologijskih opusa autskih profila naših suvremenika. Stil i informativnost knjige objavljene o 80. godišnjici autorova života, zanimljivi su i širem čitateljskom krugu kojemu se s više od 5000 naslova kontinuirano obraća punih pola stoljeća.

U kategoriji autorskog stvaralaštva u području jazza, nagrada «Miroslav Sedak Benčić» dodijeljena je skadatelju Silviju Glojnariću za skladbu «Sun Ergos» za tenor saksofon solo i jazz orkestar. Na praizvedbi održanoj 8. lipnja 2003. u maloj dvorani «V. Lisinski» u okviru emisije «Doživjeti glazbu», uz autora kao dirigenta, sudjelovali su Saša Nestorović i Big Band HRT.

Nagrađeno djelo «Sun Ergos» («Svi zajedno») temelji se na otvorenoj formi ne samo dijelova solističke dionice nego i onih orkestralnih tako da je+ sloboda oblikovanja postala konstruktivni element glazbene cjeline. Individualnosti takvog postupka kojim skladatelj naglašava vlastito «moderno usmjerenje prema umjetnosti XXI. stoljeća», prethodila je čvrsta unutarnja harmonijsko-ritmička organizacija iz koje je u zajedništvu vodećeg instrumenta i velikog orkestra izrasla koloristički bogata i virtuozna partitura. Njezini unaprijed fiksirani dijelovi spojeni s organiziranim oblikom improvizacija, kontrapunktski različitih zvukovnih boja i višetematskih struktura, istaknuli su ne samo vrijednost autorskog djela nego i vrsnoću hrvatskih jazz glazbenika čiji je udio u praizvedbi osobito pridonio visokom estetskom dojmu nagrađene skladbe. 

Nagrada «Milivoj Körbler» nije dodijeljena.

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.