Europsko vijeće Cisac-a u Zagrebu
Hrvatsko društvo skladatelja i njegova Služba zaštite autorskih muzičkih prava (HDS ZAMP) domaćin je ovogodišnje konferencije Europskog vijeća CISAC-a, međunarodne konfederacije društava autora i skladatelja koja kao krovna organizacija okuplja sva svjetska društva koja se bave kolektivnom zaštitom autorskog prava. Konferencija se održava 14. i 15. travnja u zagrebačkom hotelu Regent Esplanade, a okupila je stotinjak predstavnika društava za kolektivnu zaštitu autorskog prava iz 34 europske zemlje. Skup su pozdravili ministar znanosti i obrazovanja dr. Dragan Primorac i ravnatelj DZIV-a željko Topić.
Prema procjenama samog CISAC-a, u Zagrebu su se okupili predstavnici dosad najvećeg broja europskih zemalja, što svakako svjedoči o izuzetno dobroj suradnji HDS ZAMP-a sa svim inozemnim društvima te je svojevrsno priznanje Europe Republici Hrvatskoj. Europsko vijeće CISAC-a koordinira rad europskih autorskih društava te svojim članovima pruža moralnu, financijsku i profesionalnu potporu. Vijeće također razvija suradnju europskih društava obzirom na sve što se u Europi događa vezano uz autorskopravnu zaštitu.
CISAC okuplja 207 društava autora iz 109 zemalja svijeta te štiti nekoliko milijuna autora s područja glazbe, književnosti, likovnih umjetnosti i filma. Prema posljednjim podacima u 2003. godini društvima članovima CISAC-a je na ime autorskih prava uplaćeno više od 6,2 milijarde eura. Usprkos piratstvu i padu prodaje nosača zvuka i slike, ovo predstavlja zamjetan porast u odnosu na prethodno razdoblje.
Glavne zadaće CISAC-a su unapređenje položaja autora i skladatelja u društvu kao i podizanje kvalitete zaštite njihovih prava u cijelome svijetu. Suočen s izazovima koje pred njih stavlja sve brži ra tehnologija, CISAC je proširio svoje aktivnosti kako napredak tehnologija ne bi postao suprotnost intelektualnome napretku, te da i u “on-line svijetu” zaštiti autore i njihova djela. Tako je i nositelj nekoliko svjetskih projekta zaštite autorskih djela u digitalnom okružju.
CISAC je utemeljen 1926. godine sa sjedištem u Parizu, a danas ima regionalne ured u Budimpešti, Buenos Airesu i Singapuru. HDS ZAMP stalni je član CISAC-a od 1993. godine te je otada vlastitim naporima, ali i uz pomoć i suradnju s inozemnim društvima u Hrvatskoj znatno podigao razinu zaštite autora glazbenih djela. Trenutno se naplata kreće oko 70% od evidentiranog javnog korištenja glazbe. Suradnja s korisnicima sve je bolja, Udruga ima ugovore i dobru suradnju sa svim televizijskim i radijskim kućama u zemlji, udrugom kinematografa, gotovo svim županijskim i obrtničkim komorama, udrugom hotelijera i ostalim manjim asocijacijama, velikim korisnicima poput VIP-a i HT-a, trgovačkim lancima. Regulacijom ponude glazbenih djela u midi formatu, pozivnih melodija za mobitele i ponude mp3 jukebox-a, HDS ZAMP zakoračio je i u svijet novijih tehnologija.
Prema posljednjim podacima u 2003. godini HDS ZAMP prikupio je za račun inozemnih autora 8.849.786,55 kn autorskih naknada. Za istu godinu inozemna društva HDS ZAMP-u uplatila su 3.323.311,13 kn autorskih naknada na račun korištenja glazbe hrvatskih autora u inozemstvu. Prema Općem obračunu za 2003. godinu, HDS ZAMP prikupio je i autorima u obliku honorara isplatio 39.593.170,16. Pod zaštitom HDS ZAMP-a cijeli je svjetski glazbeni repertoar te on ostvaruje prava i isplaćuje honorare za više od 4.000 hrvatskih autora te više od 2 milijuna inozemnih autora.