x

Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Piratski CD-i šire zabrinutost u EU

Billboard.com, Internet verzija glazbene publikacije istog naziva javlja o sve većoj razini zabrinutosti Bruxellesa da će ulaskom Bugarske i Rumunjske kao punopravih članica u EU Uniju preplaviti veliki broj ilegalnih CD-a. Zbog dosadašnje visoke stope piratstva u tim europskim zemljama Međunarodno udruženje diskografa – IFPI upozorilo je da te dvije zemlje po pitanju borbe protiv piratstva nisu usuglašene sa standardima EU, niti će to biti do siječnja 2007.

Glas moguće opasnosti IFPI-a je proširila i zbog bojazni da će piratski uradci planiranim siječanjskim ulaskom te dvije zemlje u EU, biti slobodno distribuirani Europom. Kako je trenutak punopravnog članstva Rumunjske i Bugarske sve bliži, postoji vjerojatnost da će ostale zemlje članice nadalje davati vrlo malenu pozornost alarmantnoj stopi piratstva u tim zemljama. Danas se u Bugarskoj i Rumunjskoj prodajna cijena piratskog CD-a kreće između 12 i 14 eura, a ulaskom u EU ona bi mogla pasti na svega 1-2 eura, što bi rezultiralo porastom stope piratstva. Ionako zabrinjavajuća stopa piratstva, prema tvrdnjama IFPI-e u Rumunjskoj se u 2004. godini kretala oko 55%, dok je u Bugarskoj iste godine utvrđena stopa piratstva bila čak 70%.

Europska komisija već je ranije te zemlje upozorila da nužno moraju riješiti problem crnog tržišta, te proizvodnje ilegalnih CD-a i DVD-a, te je u najnovijem izvješću Komisije po tom pitanju utvrđen i određeni pomak. No, Billboard upozorava da će se čak i ako dvije zemlje uspiju unutar svojih granica riješiti “piratske” probleme, morati provoditi mjere kojima bi se spriječilo unošenje ilegalnih glazbenih sadržaja iz susjednih zemalja u EU a upravo kroz Rumunjsku i Bugarsku. Podsjetimo, u prethodnom Izvješću Europske komisije kao i na konferenciji Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (engl. WIPO) i Europske komisije u Rusiji, u svibnju ove godine zaključeno je da je u Bugarskoj kao i u Rumunjskoj nužno potaknuti rast nacionalne svijesti o zaštiti intelektualnog vlasništva. Potaknuti ovim zaključkom i svojevrsnim „upozorjem“ Europske komisije, u Bugarskoj je upravo s tim ciljem započela i velika medijska kampanja, a i Rumunjska je poduzela određene mjere ne bi li se što više približila europskim kriterijima propisanim za područje intelektualnog vlasništva.

U posljednjem izvješću Europske komisije o spremnosti ulaska Rumunjske i Bugarske u EU od 26. rujna stoji da su te zemlje uvelike napredovale u ciljevima koji su im određeni kao prioritetni za siguran ulazak u EU u siječnju 2007.godine (a to se dakako odnosi i na segment zaštite intelektualnog vlasništva), te da su za taj ulazak spremne. Usporedbe radi, stopa piratsva u Hrvatskoj kreće se oko 25%, a Republika Hrvatska je u velikoj mjeri uskladila svoje zakonodavstvo sa pravnom stečevinom Europske unije još prijašnjih godina donošenjem novih posebnih zakona i pratećih propisa, pa tako između ostalih i Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima. Iste godine je Državni zavod za intelektualno vlasništvo započeo sa izradom Nacionalne strategije razvoja sustava intelektualnog vlasništva 2005-2010. u kojoj su sadržane brojne mjere zakonodavne i provedbene naravi. Na taj način se sustavno pristupilo prilagodbi sustava i stvaranjem uvjeta za unaprjeđenje primjene intelektualnog vlasništva u gospodarstvu općenito. Europska komisija već je ocijenila da Republika Hrvatska u potpunosti ispunjava mjerila za otvaranje pregovaračkog poglavlja s područja intelektualnog vlasništva, te da prije početka samih pregovora nisu bile potrebne mjere za dodatno usklađivanje na tom području.

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.