Pad zapljena nedopuštenih sadržaja u 2005.
Prošle godine sveukupan broj zapljena krivotvorenih filmova, glazbe i softvera u svijetu smanjio se za 50%, izvijestila je Europska komisija u svom redovnom izvješću. Ovakav znatani pad Europska komisija ne tumači kao odraz pada piratstva već kao odraz brzih tehnoloških promjena. Naime, time se i veliki dio trgovine nelegalnim CD-ima i DVD-ima prebacio na trgovinu putem Interneta. Takve piratske proizvode vrlo je teško zaplijeniti. Komisija je stoga najavila oštrije djelovanje kako bi se kvalitetno suočila s novim načinima trgovine ilegalnim kopijama audio i audio-vizualnih djela, kao i sa stalnim promjenama u načinu krivotvorenja.
Spomenuto izvješće pokazuje da je prošlogodišnji broj zaplijenjenih CD-a, DVD-a i kaseta iznosio 9,7 milijuna, od čega je 13% zaplijenjeno od strane nadležnih organa Europske unije. Najveća izvorišta zaplijenjenih sadržaja su Kina sa velikih 51%, Švicarska sa 19%, Hong Kong sa 12%, te Singapur sa najmanjih 7%. Zbog visoke stope piratstva, Europska unija već je ranije ove godine upozorila Kinu da uvede dodatne mjere bore protiv piratstva kako se ne bi morala obratiti Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.
Unija je također uvjetovala i smanjenje stope piratstva u Rumunjskoj i Bugarskoj prije njihova ulaska u Uniju. Stopa klasičnog crnog piratstva u Hrvatskoj, prema službenim podacima kreće se oko 25%, dok se stopa sivog piratstva (neodobrenog korištenja) kreće oko 40%. Obje stope trebale bi krenuti silaznom putanjom, jer kao jedan od uvjeta našeg priključenja EU jest i povećanje razine zaštite autorskog prava i intelektualnog vlasništva. Zbog toga će HDS ZAMP i dalje raditi na edukaciji hrvatskih građana o posljedicama kršenja autorskih prava i krađe intelektualnog vlasništva.