Hrvatska glazbena unija u „Pet do dvanaest“
U želji da se glas hrvatskih glazbenika čuje, u srijedu 30. svibnja '07., predstavnici Hrvatske glazbene unije (HGU) održali su konferenciju za novinare u svojim prostorima u Brozovoj ulici u Zagrebu. Konferencijom, pod nazivom „Pet do dvanaest“, predsjedništvo HGU-a, predsjednik Husein Hasanefendić – Hus, dopredsjednici Damir Urban, Sanja Doležal, Nikša Bratoš i Neven Frangeš te Predsjednik Hrvatske udruge orkestralnih i komornih umjetnika, Goran Končar, nastupilo je u svoje ime, kao i u ime svih hrvatskih glazbenika. Zajednički su izložili sveopćoj javnosti problem marginaliziranosti glazbe u Hrvatskoj te nekoliko vlastitih preporuka.
Naime, kao temeljni interes, HGU je istakao uspostavu jasnih i visokih kriterija unutar struke, prvenstveno kriterija kvalitete, profesionalnosti i odgovornosti prema glazbi na svim razinama. Ovom prilikom HGU je pozvao sve hrvatske glazbenike da odbiju nastupati u predizbornoj kampanji svih stranaka, osim onih koje se u svojim predizbornim programima obvežu na podršku hrvatskoj glazbi i nacionalnom kulturnom identitetu u cjelini. Time smatraju da glazba, svakako treba spadati u interesne sfere politike. Stoga će, kao svoj slijedeći korak, poslati upit svim parlamentarnim strankama sa zamolbom da ih upoznaju sa svojim stranačkim programom vezanim uz ovu glazbenu tematiku.
Na osnovi odgovora stranaka, HGU će dati preporuku članstvu i svim zainteresiranim osobama koga podržati na predstojećim izborima. Također, HGU će poslati zahtjev Vladi i Saboru Republike Hrvatske o promjeni Zakona o HRT-u, na način da se u njegovo Vijeće ponovno imenuje predstavnik glazbeničke strukovne udruge, kao što je bilo 2003.g. Hrvatski glazbenici smatraju da hrvatska nacionalna televizija treba imati glazbenog urednika koji će pomoći pri odabiru, kvantiteti i kvaliteti javnog izvođenja hrvatske glazbe na televizijskim ekranima. Stav HGU-a je da HRT kao javna televizija treba promicati, kako hrvatsku tradiciju, tako i onaj dio hrvatske produkcije, za koju se može objektivno procijeniti da svojim potencimože u budućnosti opstati kao dio trajne nacionalne vrijednosti.
Ukoliko se ne poduzmu uskoro bitni pomaci u tom glazbenom segmentu, hrvatski glazbenici upozoravaju da će se ubrzo, pogotovo skorašnjim ulaskom Hrvatske u EU, izgubiti taj važan dio hrvatske kulturne raznolikosti. Cilj HGU nije traženje posebnih privilegija za domaću glazbu, već njen primjeren tretman u programu javne televizije. Kao zaključak održane konferencije, HGU je istakao da bi se pozitivnim pristupom, pronalaženjem mjesta za sve žanrove hrvatske glazbe u svim vrstama medijima, pokazalo da ipak postoji velik segment glazbene scene koja odskače po kvaliteti te da nimalo ne zaostaje za kvalitetom mnogih europskih zemalja.