x

Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

MIDEM 2008: CISAC predviđa velike promjene na digitalnom tržištu

  Potaknut velikim porastom korištenja audiovizualnih sadržaja, posebice u jugoistočnoj Aziji i Latinskoj Americi, CISAC predviđa da će isporuka istih putem mobilnih uređaja premašiti klasično on-line preuzimanje do 2010.g. Svoje predviđanje, ova Međunarodna organizacija društava autora i skladatelja, javno je prikazala na najvećem svjetskom sajmu glazbene industrije MIDEM-u, koji se održava već 42. godinu za redom u Cannesu u Francuskoj 26.-30. siječnja. Naime, sudjelujući u organiziranim grupnim diskusijama, predstavnici CISAC-a, svjetske organizacije društava za zaštitu autorskih prava, a koje je i sam HDS ZAMP član, iznijeli su neke od zaključaka proizišlih iz njihova istraživanja poslovnih procesa u digitalnoj ekonomiji i mogućih scenarija razvoja poslovanja. Scenariji koje CISAC predviđa do 2010.g. su slijedeći:

  •    preuzimanje audiovizualnih sadržaja putem mobilnih uređaja bilježit će do 2010.g. stalan godišnji rast od 68% te će doseći ukupnu tržišnu vrijednost od 3 milijarde dolara
  •   glazbeni sadržaji slijedit će sličan trend; sa predviđene 4,2 milijarde mobilnih pretplatnika diljem svijeta do 2010.g. (u 2007. bilo ih je 3,3 milijarde), ukupna tržišna vrijednost mobilne potrošnje digitalnog glazbenog sadržaja doseći će 6 milijardi dolara, dok se za on-line preuzimanje istih sadržaja predviđa 5 milijardi dolara
  •   također, predviđa se da će do 2010. azijsko-pacifička regija biti glavni pokretač ovog rasta, te da će stvoriti više od polovine sveukupnog globalnog prihoda od mobilnog glazbenog download-a i premašiti ukupne prihode Sjeverne Amerike i Europe

  Ova studija je dio tekućeg CISAC-ovog istraživanja o trendovima razvoja digitalnog tržišta i mogućim scenarijima poslovnog razvoja, a koje ima za cilj omogućiti njegovim članovima (219 društava za zaštitu autorskih prava diljem svijeta) predvidjeti potrebe njihovih korisnika te prilagoditi njihovo poslovanje (izdavanje odobrenja za javno korištenje audio i audiovizualnih djela) novonastalim tržišnim situacijama.

  Kroz svoje sudjelovanje na ovogodišnje dvije MIDEM-ove diskusije, CISAC je omogućio i daljnje analiziranje ovih zaključaka, kao i onih vezanih uz evoluciju poslovnih procesa u digitalnom okružju. Navedena istraživanja provedena su s ciljem održanja zaštite autora u okruženju brzog digitalnog razvoja, ali i omogućavanja što bržeg i jednostavnijeg izdavanja odobrenja korisnicima njihovih djela u javnosti. Naime, olakšano svakodnevno poslovanje CISAC-a i njegovih članova, pa tako i HDS ZAMP-a, u ovakvom okružju, jedini je jamac postizanja tog cilja. Važne tržišne promjene CISAC će nastaviti redovito pratiti te će one biti jedna od glavnih tema na CISAC-ovom summitu za zaštitu autorskih prava koji će se održati u proljeće 2009. g. u Washingtonu.

  Glazbeni svijet odlučan olakšati posao glazbenih servisa

  Međunarodne organizacije CISAC, ICMP i IMPA, koje predstavljaju interese skladatelja, autora, glazbenih izdavača kao i njihovih društava izrazile su svoje zadovoljstvo raspravama priređenim na ovogodišnjem MIDEM-u. Taj najveći svjetski sajam glazbene industrije ove je godine po 42. puta otvorio svoja vrata te glazbenoj kreativnoj zajednici na priređenim raspravama omogućio nastavak razgovora o prekograničnom korištenju glazbenih djela. Cilj ovih neformalnih razgovora bio je pronaći najbolji način pružanja bržih i jednostavnijih rješenja izdavanja odobrenja korisnicima glazbenih djela, što je posebice nužno kod on-line korištenja glazbe.

  U zajedničkom nastupu predstavnici Svjetske organizacije društava za zaštitu autorskih prava (CISAC) i međunarodnih udruženja glazbenih izdavača (ICMP i IMPA) izrazili su svoju predanost zajedničkom radu i pronalaženju rješenja kojim bi on-line korisnicima glazbenih djela omogućili lakše poslovanje.

  Eric Baptiste, glavni direktor CISAC-a, podsjetio je da glazbenu industriju čini više čimbenika (autori, izvođači, izdavači, podizdavači i sl.) a svaki od njih ima veliku ulogu u daljnjem uspješnom razvoju digitalnog okruženja. „Svi mi dijelimo istu želju a to je osiguravanje razvoja glazbene industrije kako bi doprinijeli kreativnoj zajednici u cjelini ali imajući pritom u vidu potrebe korisnika glazbe“, istaknuo je Baptiste.

  U ime ICMP-a, krovnog međunarodnog udruženja koji predstavlja interese glazbenih izdavača na svjetskoj razini predsjednik Kjell-Ake Hamren istaknuo je da se kreativna zajednica u potpunosti posvećuje potrebi glazbenih servisa da im pojednostavi izdavanje potrebnih odobrenja za korištenje glazbe. „Naš glavni cilj jest zaštita i očuvanje vrijednosti autorskih prava, kreativnosti kao i svjetskih kulturnih industrija. Međutim, glazbeni servisi mogu biti sigurni da će glazbena industrija na najbolji mogući način odgovoriti na neumorne promjene u zabavnoj industriji“.

  MIDEM je završio, no glazbena kreativna zajednica odlučna je nastaviti s radom kako bi što više olakšali korisnicima postupke pribavljanja odobrenja za javno korištenje glazbe, poglavito u segmentu Interneta. Slijedeći sastanci planirani su kako bi potvrdili da se modeli prekograničnog izdavanja odobrenja provode na način da poštuju ne samo bogatu svjetsku kulturnu baštinu, već i potrebe brzorastućeg dinamičnog razvoja tržišta.

 

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.