Legalizacija javnog korištenja glazbenih djela u digitalnom obliku u radu DJ-a
Dogovorom između svih nositelja prava na glazbi, od kolovoza 2010. godine uvedena je mogućnost legalnog javnog korištenja glazbenih djela u digitalnom obliku u radu DJ-a. Naime, iako se u praksi odavno raširilo takvo korištenje glazbe, ono dosad nije bilo legalno već je predstavljalo kazneno djelo koje je MUP gonio po službenoj dužnosti odnosno bez prijave oštećenika.
Sklapanjem Ugovora DJ je ovlašten koristiti medije (CD, DVD i dr.) i/ili uređaje za pohranu podataka u njegovom vlasništvu, a koji sadrže tvrdi disk (Hard disc) ili neki drugi oblik memorije sa svrhom privremenog umnožavanja do 10 tisuća glazbenih djela u MP3 ili nekom drugom formatu u onom vremenskom razdoblju za koje podmiri naknadu prema Ugovoru (dnevno, kvartalno, polugodišnje ili godišnje). DJ koji sklopi Ugovor i podmiri određenu naknadu dobit će iskaznicu kojom će na licu mjesta moći dokazati da posluje u skladu sa zakonom. Iskaznica će sadržavati vremenski period za koje je DJ platio naknadu, hologram koji će to dokazivati, te broj osobne iskaznice DJ-a radi identifikacije.
Važno je napomenuti da se ugovorom ne regulira pravo javnog priopćavanja odnosno izvođenja, već samo pravo privremenog umnožavanja glazbe u digitalnom formatu a u svrhu korištenja u javnosti prilikom izvedbi DJ-a. Također, ovim se neće legalizirati korištenje glazbe koja je umnožena s nelegalnih izvora – piratstvo. Naime, spomenuti Ugovori odnose se na pravo umnožavanja djela sa zakonih izvora, a HDS ZAMP upravo u cilju sprečavanja piratstva, ima pravo kontrole legalnosti izvora glazbe.
Ukupno prikupljene naknade za prava autora glazbenih djela raspodjeljivat će se sukladno popisima umnoženih djela koja će DJi u propisanom formatu dostavljati HDS ZAMPu, dakle upravo onim inozemnim i hrvatskim autorima čija će se djela u ovu svrhu umnožavati.