Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Akcija ˝Stop pirati˝: Uništeno više od 100 tisuća krivotvorenih nosača zvuka i slike

Više od 100 tisuća piratskih DVDR-a, CDR-a, VHS-a i audio-kazeta s filmovima, računalnim programima i glazbom kao i 50 tisuća ostalih predmeta vezanih uz njih, danas, 05. listopada 2010. godine, javno je uništeno na poligonu Jadran filma u Zagrebu. Uništenje krivotvorina, koje su naložili sudovi nakon provedenih više od 300 pravomoćno dovršenih kaznenih postupka, pratili su hrvatski umjetnici, kao i predstavnici filmske, glazbene i softverske industrije te državnih institucija.

Pojam piratstva, koji može zazvučati romantično podsjećajući na pothvate gusara, što nije, koji su plovili preko sedam mora, iza sebe krije ozbiljan problem koji šteti i pojedincima i društvu u cjelini. Današnji pirati – nimalo romantično – paraziti su koji žive na račun kreativnosti, talenta, poduzetnosti i ulaganja drugih. 

Procjena je da je u Hrvatskoj stopa piratizacije filmskih djela na otprilike 65%-70% od ukupne konzumacije tih djela. Iz čega je više nego očito da su gubici za ovu industriju vrlo značajni. Kad je riječ o glazbenim djelima, stopa piratizacije u Hrvatskoj putem interneta prelazi 90%, dok se ona koja se odnosi na klasično piratstvo kreće na oko 25%. Financijski gubitci za glazbenu industriju, autore, izvođače, ali i državni proračun godišnje su veći od 150 milijuna kuna. Stopa nelicenciranog softvera na osobnim računalima (PC) u Hrvatskoj iznosi 54%, a samo komercijalna vrijednost nelicenciranog softvera tijekom 2009. godine iznosila je 349 milijuna kuna. Svakako treba istaknuti da su, pored ogromnih financijskih šteta koja nanose, ovako visoke stope piratstva u našoj zemlji ujedno i kočnica dolasku internacionalnih servisa za legalni download autorskih sadržaja.

Piratizacijom ne gube samo industrije utemeljene na autorskom pravu koje u Hrvatskoj, prema istraživanju Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (DZIVa), godišnje generiraju oko 4,3% BDPa. (Usporedbe radi, treba istaknuti da npr. hoteli i restorani zajedno, prema istom istraživanju, godišnje generiraju oko 3,59% BDPa, a obrazovanjeko 4,5% BDPa.) Značajna sredstva gubi i državni proračun i svi građani. Naime, piratstvom se onemogućava povećanje zapošljavanje u ovoj branši koja, prema istom istraživanju, zapošljava gotovo 5% od ukupno zaposlenih u zemlji. Državni proračun pak gubi novac jer ne ubire PDV, porez na dobit ili porez i prirez na dohodak te doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, koji bi ostvarili zaposleni u ovim industrijama. „Stop pirati“ akcija je kojom kreativni sektor društva hrvatske građane želi trajno educirati o štetnosti piratstva za kreativni i gospodarski razvoj društva.

Ova akcija nastavit će se i kroz druge manifestacije s ciljem promoviranja važnosti poštivanja intelektualnog vlasništva kako bi se ono više cijenilo i percipiralo kao i svako drugo vlasništvo (nečija imovina), a piratstvo što više suzbilo. Naime, obzirom da su stope piratstva u nama susjednim zemljama i zemljama EU znatno niže, smanjenje stope piratstva u zemlji prije našeg ulaska u Europsku Uniju od izuzetne je važnosti. To je važno za Hrvatsku ali i za Uniju u kojoj su odavno prepoznali ogromne materijalne štete koje piratstvo nosi kao i činjenicu da je ono vrlo opasna kočnica za gospodarski i društveni razvoj.
Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.