Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Jača svijest o odgovornosti internetskih providera za kršenja prava kreativaca na Internetu

Na globalnom tržištu kroz Internet su se danas profilirali novi načini distribucije glazbe i audiovizualnog sadržaja: No, njihov daljnji rast i razvoj, posebno na području Europe, koči nepostojanje učinkovitog modela provedbe prava. Tako određeni internetski posrednici zlorabljuju svoj položaj te koriste djela kreativaca kako bi višestruko povećali svoje prihode, a pritom izbjegavaju vlasnicima sadržaja platiti naknade. Ovakvim postupanjem dovode i u nepovoljan tržišni položaj one koji žele poslovati na uređenom samoodrživom tržištu, te koče njihov razvoj i daljnje investiranje u taj segment glazbenog tržišta.

Borba protiv ovakvog nelegalnog poslovanja na Internetu nije usklađena među zemljama članicama Europske unije. Francuska je prva prije nekoliko godina uvela model upozorenja u tri koraka, tzv. HADOPI. Tim je zakonom uređen model kroz koje su građane koji su posjećivali internetske platforme koje posluju nelegalno i s njih skidali sadržaje upozoravali na tu činjenicu, te su paralelno pokrenuli i jaku promotivnu aktivnost o važnosti poštivanja prava kreativaca i na Internetu.

Danas Francuska podiže ljestvicu u borbi s internetskim piratstvom

Francuska ministrica kulture i komunikacija Fleur Pellerin predstavila je u ožujku Vladinu strategiju za borbu s internetskim piratstvom. Francuzi u ovoj borbi idu korak dalje od poznatog modela tri upozorenja odnosno tzv. HADOPI zakona, te namjeravaju implementirati akcijski plan protiv internetskih stranica koje nude streaming, download ili SEO (optimizaciju pretraživanja) a koje profitiraju od korištenja piratiziranih djela. To uključuje različite mjere poput zatvaranja izvora financiranja takvih stranica (kroz suradnju oglašivača, nositelja prava i agencija za plaćanje putem Interneta); korištenje privremenih mjera (poput blokiranja tehničkih posrednika i sl.); jačanje međuagencijske suradnje u borbi s internetskim kriminalom, izrada poreznih implikacija aktivnosti koje uključuju piratstvo. Također, izradit će se i procjena odgovornosti određenih platformi za dijeljenje video sadržaja, koje pružaju hosting i omogućavaju distribuciju djela. Ta će procjena rezultirati učinkovitijim, jednostavnijim i pristupačnijim izvješćivanjem o ilegalnim postupcima, njihovim uklanjanjem i praćenjem.

Francuska vlada također je odlučna na europskoj razini u raspravi o modernizaciji autorskog prava osigurati učinkovita rješenja za prevenciju i suzbijanje internetskog piratstva. Sličan primjer, nedavno je viđen i u Irskoj gdje je Visoki sud naložio jednom operateru uvođenje antipiratske politike trostrukog upozorenja. 

Na traženje kuća Sony, Universal i Warner, irski Visoki sud izdao je tvrtki UPC (jednom od vodećih operatera u Irskoj) nalog da u svoje poslovanje uvede politiku trostrukog upozorenja. Drugim riječima, nakon dva upozorenja UPC mora isključiti one svoje korisnike koji skidaju piratska djela, a protiv kojih će se pokrenuti i daljnje pravne procedure. Prostor za ovakvu presudu (pri kojoj sud nije prihvatio argument UPC-a da je ovakva praksa pitanje zakona a ne suda) otvorila je odluka irska Vlade sukladno kojoj je prije dvije godine promijenjen zakon na način da su Visokom sudu dane ovlasti da donese presudu u kojoj internetske providere može smatrati odgovorim za kršenje autorskih i srodnih prava.

 

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.