Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Održan prvi dan Summita kulturnih i kreativnih industrija

Prvi dan Summita kulturnih i kreativnih industrija u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti obilovao je zanimljivim prezentacijama i panel diskusijama posvećenim gospodarskom potencijalu kulturnih i kreativnih industrija. Glazba, film, književnost, arhitektura, novinarstvo, oglašavanje te ostale kreativne grane, uz svoju umjetničku i socijalnu ulogu, posjeduju i razvojni potencijal nacionalnog gospodarstva. Drugim riječima, rock bend ili filmski redatelj mogu biti i mali poduzetnici čiji autorski rad predstavlja gospodarsku polugu koja može pokrenuti ekonomski rast i razvoj.

Upravo je ovo bila jedna od teza iznesenih na panelu „Otključavanje potencijala malog i srednjeg poduzetništva – otvaranje puta razvoju kreativnih i kulturnih industrija“ na kojem je, uz Davora Majetića (HUP), Suzanu Košćak (CD Superstore) i Andriju Petrovića (TPVZ), sudjelovao i Antun Tomislav Šaban, glavni tajnik Hrvatskog društva skladatelja. Naglasivši sustav kolektivne zaštite kao jedan od stupova kreativne industrije, napomenuo je kako su glazbeni autori prvi u proizvodnom lancu te kako njihova djela zapravo zapošljavaju brojne izvođače, producente, tehničare, ali posredno i turističke djelatnike, prijevoznike, ugostitelje i druge.

Na Summitu su, između ostalog, predstavljeni i prvi rezultati mapiranja kreativnih i kulturnih industrija u Republici Hrvatskoj koje čine ukupno 2,3 % udjela u domaćem BDP-u, odnosno 6,3 milijardi kuna po podacima iz 2012. To ih pozicinira kao znatno uspješniji sektor od drvne, kemijske, tekstilne i farmaceutske industrije u Hrvatskoj. Broj zaposlenih u KKI iznosio je 42.212 osoba po podacima s kraja 2014. što je 3% ukupnog broja zaposlenih u RH. Velik dio tog broja čine visokoobrazovani mladi ljudi, češće zaposleni na upravljačkim pozicijama. Studijom je potvrđeno kako potencijal KKI može biti osnova veće suradnje s ostalim sektorima i djelatnostima te predvodnik jačanja „kulture stvaranja“ i „kreativne ekonomije“ u hrvatskom gospodarstvu. U pojedinim podsektorima utvrđen je i potencijal za konkuriranje na stranim tržištima.

Glazbenicima, autorima i izvođačima na Summitu je posebno zanimljiv bio panel „Sustav zaštite intelektualnog vlasništva – jamstvo učinkovitijem ulaganju i povećavanju dodane vrijednosti“ kojem je prethodilo izlaganje Nenada Marčeca, glavnog direktora HDS ZAMP-a, pod nazivom „Izazovi digitalnog doba“. Marčec je predstavio prve rezultate dolaska digitalnih glazbenih servisa poput Deezera, Google Playja i YouTubea na hrvatsko tržište i potrebu za odgajanjem publike na legalno korištenje glazbe. Iznos od 10 kuna bruto mjesečno, koliko će prosječno ostvariti domaći autori od Deezera, pokazatelj je funkcioniranja sustava i nada da će se u budućnosti taj iznos značajno povećavati.

Svoju premijeru u javnosti doživio je i projekt Hrvatske glazbene knjižnice koju su predstavili članovi HGU-a, Neven Frangeš, Olja Dešić i Luka Tralić Shot. Riječ je o servisu kojeg su zajednički razvili HDS i HGU, a njime se autorima omogućuje plasiranje vlastite glazbe na javne servise i medije koji imaju potrebu za kvalitetnom pozadinskom glazbom, špicama, podlogama i sl. Članovi dviju udruga uskoro će imati priliku isprobati sustav od kojeg bi korist mogli ostvariti svi: televizija i radio imat će library glazbu hrvatskog podrijetla, a autori i izvođači za to će biti adekvatno obeštećeni.

Drugi dan Summita, petak, 22. svibnja, zaključit će se Dodjelom nagrada za inovativnost i kreativnost na kojoj će u glazbenom dijelu nastupiti Doris Karamatić, Filip Novosel, Auguste i Irena Žilić. Sve ih kasnije očekuje „Kreativni party“ uz nastup Željka At Ease trija i posebnog gosta, Igora Geržine.

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.