Budućnost kreativne industrije leži u međusobnom poštovanju autora i korisnika
Na Svjetskom sastanku autora (World Creators Summit) u Washingtonu, SAD, govornici s raznih strana svijeta podijelili su s više od 700 sudionika sastanka promišljanja o sadašnjosti i budućnosti kreativnih djelatnosti.
Na summitu sudjeluju i predstavnici Hrvatskog društva skladatelja i HDS ZAMP-a. Ova bijenalna konferencija je specifična jer na njoj sudjeluju i autori - skladatelji, redatelji, filmaši, slikari, fotografi, pisci, pjesnici, scenaristi, kipari i drugi kreativci - ali i profesionalci koji s njima surađuju: predstavnici njihovih udruga, društava za kolektivno ostvarivanje prava, pravnici i zastupnici raznih poslovnih inicijativa. Putovnice i karijere sudionika su različite ali svi se slažu da bi moto ovog četvrtog summita „Stvarati – spajati – poštovati“ (Create – Connect – Respect) trebao odjeknuti što jače u cijelom svijetu.
Slikar Hervé Di Rosa, predsjednik CISAC-a, Međunarodne konfederacije društava autora i skladatelja, koja okuplja autorska društva s područja glazbe, književnosti, likovnih umjetnosti i filma iz više od 90 zemalja, istaknuo je: „Riječ koja za mene najbolje ocrtava poantu ovog summita je „poštovanje“. Poštovanje autora i njihovih djela. Poštovanje publike koja gleda ili sluša naša djela i kupuje ih. Poštovanje onih koji omogućuju da naši kreativni dosezi budu dostupni širokom krugu ljudi. Uvijek me šokira kad i samo spominjanje riječi „naknada“ nailazi na burno neodobravanje, posebno kod onih koji zasnivaju svoje financijske planove na korištenju tuđih kreativnih radova. Veliki sam pobornik interneta i onoga što on omogućava. Ali manje sam sretan s činjenicom da neki ljudi kreativni rad smatraju prilikom za zaradu bez da autoru pruže naknadu koja mu pripada. To jednostavno zovem manjkom poštovanja, koliko god možda zvuči staromodno.“
Višekratno nagrađivani skladatelj, tekstopisac i glumac Paul Williams, predsjednik američkog autorskog udruženja ASCAP, izjavio je: „Moramo svima prenijeti poruku da je autorsko pravo osnovno ljudsko pravo. To je pravo da znate što se zbiva s vašim kreativnim djelom, pravo da se slobodno izražavate, pravo da sudjelujete u diobi financijskih rezultata svoga rada.“ Založio se da pravedna naknada kreativcima bude čvrsto ugrađena u sve modele digitalnog glazbenog poslovanja koji se u većini država ionako tek razvijaju. „Budućnost kreativnih djelatnosti je ugrožena. Moramo se snažno suprotstaviti onima koji žele kontrolirati i umanjiti vrijednost našeg rada u svoju korist. Ne mogu li kreativci biti uspješni, svijet će biti siromašno mjesto. Zato nam trebaju poslovni modeli koji podržavaju ulaganje u kreativnost,“ rekao je Williams.
Glazbenica Angélique Kidjo, dobitnica Grammyja i aktivistica iz afričke države Benin, iz svoje je perspektive komentirala ulogu društava za kolektivno ostvarivanje autorskih prava: „Autorske udruge igrale su važnu ulogu u mom uspjehu. Mnogi afrički glazbenici ne ostvaruju prava od svojih kompozicija pa im je teže živjeti od svoje umjetnosti i biti financijski neovisnima. Postojanje jakih udruga za kolektivno ostvarivanje prava u cijelom svijetu meni osobno je omogućilo kvalitetnije ulaganje u karijeru i stvaranje trajnijeg kataloga pjesama.“
Novinar i pisac Chris Ruen, autor knjige „Freeloading: How our Insatiable Appetite for Free Content Starves Creativity“ („Besplatan download: Kako naš nezasitni apetit za besplatnim sadržajem izgladnjuje kreativu“ – knjiga još nije prevedena u Hrvatskoj) pričao je o vlastitom „piratskom“ iskustvu kojeg je odlučio okončati kad je malo ozbiljnije razmislio o - drugima: „Nema ničeg lošeg u nuđenju besplatnog sadržaja na internetu ali kada SAV dostupan kreativni sadržaj tretiramo kao da je besplatan, tada ignoriramo i idemo na štetu prava umjetnika na suglasnost o načinu distribucije njihovog rada. Postoji potreba za profinjenijom i uspješnijom provedbom autorskog prava ali nju mora pratiti i kvalitetno informiranje javnosti. Ljudima koji su slabo informirani je lako manipulirati.“
Gostima summita prve su večeri američki domaćini priredili dojmljivo glazbeno iskustvo. Večer pod nazivom „An American Musicale“ predstavila je troje vrhunskih autora različitih glazbenih žanrova: Alana Menkena čije su skladbe za Disneyeve animirane filmove osvojile 8 Oscara, legendarnog kantautora country, bluegrass i Americana glazbe Jima Lauderdalea te nagrađivanu r&b i soul skladateljicu, pijanisticu i pjevačicu Valerie Simpson.
Više informacija o World Creators Summitu (popise govornika i prijavljenih sudionika te detaljan program, transkripte izlaganja, fotografije i video-snimke) pogledajte na www.creatorssummit.com