Hrvatska na 30. mjestu liste zemalja među kojima je ilegalno preuzimanje zaštićenog sadržaja najraširenije
Analitička stranica Musicmetric donosi zanimljive podatke o učestalosti ilegalnog downloadinga i opsegu piratstva u svijetu. Naime, Musicmetric je proučio učestalost ilegalne razmjene zaštićenog autorskog sadržaja u Velikoj Britaniji i ostatku svijeta te analizirao podatke za posljednjih šest mjeseci.
Prema podacima temeljenim na prometu servisa BitTorrent, Musicmetric je kreirao liste zemalja s najvećim brojem nedopuštene razmjene zaštićenog autorskog sadržaja, kao i glazbenika te izdanja koja su najčešće preuzimana.
Hrvatska je tako zauzela 30 mjesto na listi 50 zemalja s najvećom količinom ilegalnog downloadinga, te 31 mjesto na listi 60 zemalja prema unique downloadu. No, s obzirom na broj stanovnika ovi podaci jasno ukazuju na raširenost piratstva u našoj zemlji.
Upravo zbog ovih činjenica tijela državne uprave i organizacije koje sudjeluju u mehanizmu koordinacije za provedbu prava intelektualnog vlasništva (Državni zavod za intelektualno vlasništvo, Ministarstvo financija – Carinska uprava, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo pravosuđa, Državni inspektorat) kao i udruge HDS ZAMP, IHG, HUZIP, ZAPRAF i mnoge druge, organiziraju akciju Stop krivotvorinama i piratstvu, sa svrhom edukacije građana, te nade da ćemo u novijim istraživanjima ipak zauzeti bolje mjesto.
Nadalje, podaci Musicmetrica pokazuju kako je samo u Velikoj Britaniji ilegalna razmjena premašila 33 milijuna albuma i 10 milijuna singlova. Album koji je u prvoj polovici 2012. bio najviše na udaru pirata jest Rihannino prošlogodišnje izdanje ˝Talk that talk˝.
Detaljne analize možete pogledati u priloženim tablicama.