Privatno kopiranje
Zakonom o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03), koji je usklađen sa svim direktivama i preporukama EU, uvedeno je Pravo na naknadu za reproduciranje (umnožavanje) autorskog djela za privatno ili drugo vlastito korištenje – tzv. Sustav privatnog kopiranja. Sustav privatnog kopiranja izuzeće je od prava kojim autor ima isključivo pravo odobriti ili zabraniti svako umnožavanje svojeg djela, te se njime građanima omogućava da s legalnog izvora za svoje privatne i osobne potrebe umnažaju autorska djela. Po tom Sustavu, autori za djela za koja se, s obzirom na njihovu prirodu, može očekivati da će bez njihova odobrenja biti reproducirana (kopirana, umnožena) snimanjem na nosače zvuka, slike ili teksta za privatno ili drugo vlastito korištenje, imaju pravo na odgovarajuću naknadu. Ta naknada određuje se na proizvode tehničkih uređaja za tonsko ili vizualno snimanje i prazne nosače zvuka, slike ili teksta, a podmiruju je proizvođači takve opreme i uređaja odnosno njhovi uvoznici.
Ovaj Sustav, koji postoji u EU, SAD, Kanadi, Japanu itd., počeo je nastajati kada je još sedamdesetih godina prošlog stoljeća odbačena, u praksi (a zbog smjera razvitka tehnologije,) neodrživa zakonska odredba opće zabrane bilo kakvog kopiranja glazbenih djela bez odobrenja autora.
Veza između uvoznika i autora
Kako cijela industrija proizvodnje praznih nosača i uređaja za snimanje temelji svoje postojanje i snažnu ekspanziju upravo na omogućavanju reproduciranja zaštićenog autorskog sadržaja što dovodi da u praksi autori nemaju mogućnost kontrolirati i odobravati kopiranje svojih djela, logično i pravično je da autori za to dobiju naknadu. Upravo ovim Sustavom privatnog kopiranja autori je ostvaruju.
Prikupljeni novac osim za nositelje prava ide i različitim manifestacijama, a s ciljem poticanja daljnjeg stvaralaštva
Kroz jedinstveni sustav naplate naknada za privatno kopiranje, HDS ZAMP prikuplja jedinstvenu naknadu za autore glazbenih djela, umjetnike izvođače, proizvođače fonograma, nositelje prava na audiovizualnim djelima, filmske producente i redatelje, nakladnike i književnike. Naknade prikupljene u ovom sustavu dijele se udrugama navedenih nositelja prava (HDS, HUZIP, ZAPRAF, DHFR, ZANA, DHK) koje ih dalje distribuiraju svojim članovima. HDS ZAMP naknade za privatno kopiranje raspodjeljuje hrvatskim i inozemnim autorima glazbenih djela, a 30% od ukupno prikupljenih naknada za autore glazbenih djela putem natječaja svake godine dijeli za poticanje umjetničkog stvaralaštva. Na taj način dosad je svake godine sufinancirano više desetaka različitih manifestacija od onih koji se odnose na amatersko stvaralaštvo, preko festivala i manifestacija demo bendova do već afirmiranih festivala.
Pitanja
Privatno kopiranje je tema koja posebno zanima javnost i građane, ukoliko i vi imate pitanja o ovoj temi svakako nam pišite na našu mail adresu zamp@hds.hr, a mi ćemo vam odgovoriti.