Čudnovati slučaj skladatelja Bacha

Zamislite da ste glazbenik koji je okupio bend, snimio nekoliko pjesama i videospotova te krenuo u osvajanje klubova i pozornica i onda vas, kao iz vedrog neba, blokiraju na stranici poput YouTubea. Razlog? Vaše rođeno ime i prezime. Cijeli slučaj postaje još zanimljiviji ukoliko su vam roditelji, ni krivom ni dužnom, nadjenuli ime Sebastian Bach. Priča ide ovako...

Sebastian Bach frontman je istoimene grupe iz Baške na otoku Krku. Riječ je o simfo-metal bendu osnovanom u svibnju 2013., čiji su članovi još i Marin Čubranić na klavijaturama, basist Željko Tomašić, bubnjar Gordan Franolić te Damjan Brnić na gitari. U studiju na Krku snimili su nekoliko pjesama čije su videospotove objavili na YouTubeu. Kad su se klipovi počeli bližiti četveroznamenkastom broju pogleda, iz Amerike je uslijedio hladan tuš – njihove uratke blokirao je, ni manje ni više nego Sebastian Philip Bierk, umjetničkog imena, pogađate, Sebastian Bach! Ovaj bivši frontman grupe Skid Row iskoristio je mogućnosti koje pruža servis i bez prethodne najave, u studenom 2013. „skinuo“ videospotove pod pretpostavkom da netko neovlašteno koristi njegov umjetnički pseudonim.

Naš „pravi“ Sebastian Bach ostao je kratkih rukava. Umjesto očekivanih komentara i poziva koncertnih promotora i diskografa, našao se u potpunoj medijskoj blokadi. Kao član HDS ZAMP-a, javio se službi za zaštitu a njegov slučaj je zaintrigirao odjele članstva te medija i novih tehnologija u ZAMP-u. Ovo je bilo nešto novo i za sve njih.

Tajana Brzović, voditeljica Odjela članstva HDS ZAMP-a, ističe kako je Društvo uvijek na raspolaganju autorima, pa i kod ovakvih, nesvakidašnjih slučajeva: „Tu smo za sva pravna tumačenja i eventualne savjete, ne samo kad su posrijedi mala ili mehanička prava, već i razni ugovori, formulacije i nedoumice. Tako se autore oslobađa nepotrebnog gubljenja vremena i energije.

U cijelu komediju nesporazuma uključio se i YouTube: uslijedili su tjedni dopisivanja, pravnih tumačenja, pa čak i slanje Sebastianovih osobnih dokumenata, rodnog lista i putovnice u Ameriku.

Nevjerojatno mi je da su nas blokirali bez ikakve najave ili upozorenja. Pa nisam ja kriv što je moje ime i prezime Sebastian Bach!? Iza njega stojim, kao i iza svoje glazbe, i zaista je prava šteta da se rad mojih talentiranih kolega iz benda tretira na takav način“, kazuje nam Sebastian i dodaje kako ne zna kako bi se ova digitalna trakavica završila da nije bilo Odjela novih medija HDS ZAMP-a čiji se pravnik Darko Staničić upustio u višetjednu korespondenciju s administratorima YouTubea i managementom nekad slavnog pjevača s adresom na Beverly Hillsu.

Inače se HDS ZAMP ne bavi ovakvim slučajevima, no ovdje se radi o presedanu koji je zapravo veliki nesporazum. Naš Sebastian Bach slučajno se i zove i izvodi sličnu glazbu kao i bivši frontman Skid Rowa, pa je vjerojatno tu došlo do kratkog spoja i sumnje o plagijatu. YouTube ima opciju prijavljivanja kršenja prava i, ukoliko zaprime prijavu, skidaju sporni sadržaj odmah i bez ikakvih upozorenja. Budući da ovdje zaista nije bilo ni kršenja autorskih prava ni neovlaštenog korištenja imena, trebalo je proći kompliciranu proceduru žalbe na njihovu odluku“ tumači Darko Staničić.

Razvojem tehnologije i digitalnih servisa, ovakve situacije mogle bi postati sve učestalije. YouTube u pravilu ne odlučuje tko krši prava već na tzv. complete takedown notice, zahtjev oštećenika (ili onoga tko se oštećenim osjeća) reagira trenutno i uklanja sporni sadržaj. Međutim, zaprime li protuzahtjev (counter notification), prosljeđuju ga osobi koja je prvotno zahtijevala uklanjanje i sve prepuštaju njihovom daljnjem dogovoru, odnosno sudskom sporu. Postoji i tzv. Content ID, alat pomoću kojeg se lakše identificira sadržaj. Dođe li do podudaranja videozapisa, vlasnik originalnog sadržaja može lakše blokirati ili prisvojiti sporni uradak.

Nasreću, „slučaj Sebastian Bach“ uspješno je završen krajem veljače 2014.: video spotovi i snimke su, uz ispriku, vraćene na YouTube pa metalci s Krka nastavljaju svoj glazbeni uspon i pripremaju album prvijenac. Pouka ove priče glasi: važno je zvati se Sebastian Bach, iako nije uvijek praktično!

Spotove hrvatskog Sebastiana Bacha možete pogledati ovdje.