EU parlament izglasao Direktivu o kolektivnom ostvarivanju autorskih prava

Europski parlament izglasao je početkom veljače novu direktivu o "kolektivnoj zaštiti autorskih i srodnih prava te multi-teritorijalnom licenciranju glazbenih djela za online korištenje". Od ukupno 680 glasova zastupnika, 640 ih je bilo za, a rijetko kad prije je delikatna tema poput autorskih prava dobila toliko široku potporu parlamenta.
Podrška je došla i od strana za koje se to ne bi očekivalo, poput Švedske piratske stranke te konzervativaca iz Britanskog parlamenta, izjavila je glavna povjerenica Marielle Gallo iz Europske pučke stranke na konferenciji za medije nakon izglasavanja. "Ovo pokazuje da autorska prava nisu neprijatelj digitalnog doba," rekla je.
Nova direktiva (dostupna ovdje) kako navodi Gallo, omogućit će npr. da "pjevač iz Litve odabere koje autorsko društvo će ga zastupati." Mogućnost izbora potaknut će pozitivnu konkurenciju među društvima i bolje uvjete za autore. Direktiva također uključuje jasne rokove za tantijeme koji bi se trebali distribuirati autorima "što je prije moguće te ne kasnije od devet mjeseci nakon završetka fiskalne godine."
Još jedan važan korak koji direktiva poduzima jest multi-teritorijalno licenciranje. "Umjesto da se korištenje djela dogovara s mnogo društava kojih je u Europi oko 250, imat ćemo njih nekoliko kod kojih će se moći dobiti paneuropske licence", objašnjava Gallo.
HDS ZAMP pozdravlja donošenje nove direktive jer i sami zagovaramo načela "dobrog upravljanja" koja Direktiva zagovara. Ona uključuju veću transparentnost, odgovornost prema autorima - članovima te uključivanje istih u nadzor poslovanja.
Pozdravljajući pojednostavljenje licenciranja, HDS ZAMP ipak ističe da se, kao i mnoga druga europska mala i srednja sestrinska društva, nada da zbog toga neće doći do fragmentacije repertoara nauštrb nacionalnih glazbenih repertoara malih i srednjih društava kao i da to neće ići nauštrb njihova poslovanja.
Kako bi mogla i dalje efikasno poslovati na dobrobit svojih članova i u tom području, afirmirati lokalni repertoar te sačuvati važnu ulogu malih i srednjih autorskih društava u europskom kontekstu, društva će nastaviti razmjenjivati iskustva u svjetlu promjena koje donosi Direktiva.