Udruženja autora pozdravljaju prijedlog izvješća o privatnom kopiranju

Europska udruženja autora, koja zastupaju i predstavljaju stotine tisuća profesionalaca koji zarađuju za život u kreativnim industrijama, pozdravljaju prijedlog izvješća zastupnice Europskog parlamenta, Francoise Castex,  o sustavu privatnog kopiranja.

U izvješću zastupnice Castex naglašava se da ˝kulturno i umjetničko stvaranje čine kamen temeljac europskog identiteta u prošlosti i sadašnjosti˝ te da je ˝sustav privatnog kopiranja pravedan mehanizam koji balansira potrebu kopiranja za privatne svrhe s pravičnom naknadom za nositelje prava, i svakako ga valja očuvati.˝ Zastupnica Castex stoga poziva države članice i Europsku komisiju na modernizaciju ovog sustava te dogovor oko njegovih osnovnih načela, a kako bi se osigurao izvor prihoda za autore i izvođače, sloboda kopiranja za korisnike te garancija za one koji prihod ostvaruju kroz proizvode za kopiranje i na taj način također pridonose kulturnoj raznolikosti.

Udruženja autora posebice pozdravljaju tvrdnju da se ˝sustav privatnog kopiranja treba primjenjivati na sve materijale, medije i usluge čija se vrijednost nalazi u segmentu privatnog kopiranja i pohranjivanja.˝ Također,  kompenzacija za privatno kopiranje trebala bi se primjenjivati i na nove online usluge kao što je cloud pohranjivanje. Udruženja podržavaju sugestiju zastupnice Castex da Europska komisija bude zadužena za ˝procjenu utjecaja cloud tehnologije na  sustav privatnog kopiranja, te utvrđivanja kako bi se ovi slučajevi privatnog kopiranja mogli obuhvatiti sustavom. ˝

Zastupnica Castex navodi i dvije bitne točke za europske autore i izvođače:

  • naknade bi trebali plaćati proizvođači i uvoznici, a ne bi se trebale prenositi na trgovce jer u tom slučaju sustav postaje skup i kompleksan; 
  • licence, uključujući i one za online usluge, ne mogu zamijeniti naknade za privatno korištenje jer ugovorni sporazumi ne mogu zaobići iznimku od isključivog autorskog prava na odobrenje kopiranja njegovih djela, s obzirom da ne nude istu garanciju pravične naknade za autore i izvođače.

Ovaj prijedlog izvješća Europskog parlamenta dolazi nekoliko mjeseci nakon preporuka Antonia Vitorina, bivšeg EU povjerenika za pravosuđe i unutarnje poslove, a trenutno posrednika u diskusiji o sustavu privatnog kopiranja. Njegove preporuke su uglavnom bazirane na problemima uvoznika  IT proizvoda koji su obuhvaćeni ovim sustavom (svi takvi proizvodi rađeni su izvan EU, s obzirom da se u Europi više ne proizvode), a nisu u obzir uzeti problemi europskih autora i izvođača.

Europska udruženja autora podržavaju daljnju diskusiju te potiču Europski parlament da podrži održivu naknadu za europske autore i izvođače, na temelju prijedloga izvješća zastupnice Castex i mehanizama sustava privatnog kopiranja.

Potpisnici:

AEPO-ARTIS – predstavlja 34 organizacije kolektivnog ostvarivanja prava za europske izvođače iz 25 zemalja, od kojih su 22 članice EU.

ECA – European Council of Artists

ECSA - European Composers and Songwriters Alliance

EFJ – European federation of journalists

EVA – European visual artists

EWC - European Writers’ Council

FERA - Federation of European Film Directors

FIA - The International Federation of Actors

FIM - The International Federation of Musicians

FSE - The Federation of Screenwriters in Europe

GESAC - European Grouping of Societies of Authors and Composers

SAA - The Society of Audiovisual Authors

UNI global Union - Media Entertainment & Arts (UNI MEI)