Jazz.hr/jesen - Svjetske zvijezde i hrvatski majstori

Festival Jazz.hr/jesen, koji će se održati u organizaciji Hrvatskog društva skladatelja i KD "Lisinski", svojim će nastupom otvoriti jedan od najvećih živućih jazz glazbenika, alt saksofonist i skladatelj Lee Konitz, koji će svirati u duu sa svojim dugogodišnjim suradnikom, francusko-američkim pijanistom Danom Tepferom. Poznat kao suradnik pijanista Lenniea Tristana, Konitz je počeo nastupati sredinom četrdesetih godina prošloga stoljeća, krajem tog desetljeća sudjelovao je u snimanju kultnog albuma "Birth of the Cool" Milesa Davisa, a poslije je ostvario suradnje s najznačajnijim predstavnicima jazza te je nastupao i snimio mnogobrojne albume kao vođa sastava.

Nova zvijezda na jazz nebu, kubanski pijanist nastanjen u SAD-u, Aruán Ortiz, će u Zagrebu nastupiti sa svojim kvartetom. Između ostalog Ortiz je poznat po svojem konceptu kroz koji stvara glazbu nadahnutu vizurama i oblicima umjetničkih arhitektonskih djela.

Američki pijanist indijskog porijekla Vijay Iyer će u Zagrebu nastupiti sa svojim triom koji je u prošlogodišljem glasovanju kritičara uglednog časopisa DownBeat proglašen najboljim jazz sastavom. U istom glasovanju njihov je album "Accelerando" proglašen najboljim jazz izdanjem, a Iyer najboljim pijanistom i jazz umjetnikom godine. Prije dolaska u Zagreb stigla je vijest da je Iyer postao dobitnikom prestižne nagrade McArthur "Genius" i redovni profesor umjetnosti na Odjelu za glazbu sveučilišta Harvard.

S posebnim ushitom najavljen je koncert kojim će naš ugledni violinist Goran Končar uz kvartet gitarista Darka Jurkovića Charliea zaključiti festival. Naime, oni će, uz vlastite i skladbe Miljenka Prohaske, izvesti i "Capriccio za solo violinu i jazz kvartet" Borisa Papandopula, djelo koje je desetljećima bilo nepoznato javnosti. O tome kako ga je pronašao na konferenciji za novinare govorio je Goran Končar, istaknuvši potrebu za češćim povezivanjem jazz i klasičnih glazbenika, kao i značaju improvizacije. Nakon što je nastup tog ansambla s istim programom proglašen najcjelovitijim ostvarenjem ovogodišnjih Riječkih ljetnih noći, s uzbuđenjem se očekuje izvedba pred zagrebačkom publikom.

 


 

Lee Konitz 

Lee Konitz jedan je od najznačajnijih alt saksofonista poslije Charliea Parkera, s kojim je prijateljevao, ali čijeg se utjecaja i zamke kopiranja oslobodio još početkom karijere. Rođen je 1927. u Chicagu, u američkoj saveznoj državi Illinois, u židovskoj obitelji. Profesionalno je počeo svirati 1945. u skupini Teddyja Powella. Godinu dana poslije upoznao je Lenniea Tristana s kojim je odmah započeo suradnju. Godine 1947. postao je članom orkestra Claudea Thornhilla, za koji je tada skladao Gerry Mulligan, a aranžmane pisao Gil Evans. Krajem 1940-ih svirao je u nonetu Milesa Davisa s kojim je snimio čuvenu ploču “Birth Of The Cool”. Suradnje s Thornhillom, Tristanom i Davisom odredile su njegov glazbeni put. Izraziti predstavnik cool jazza, glazbenik bogata iskustva, jazz pedagog, autor stručnih jazz knjiga, dobitnik brojnih priznanja i nagrada, Konitz u svojoj karijeri bilježi suradnje s vodećim jazz glazbenicima: Stanom Kentonom, Gerryjem Mulliganom, Daveom Brubeckom, Charlesom Mingusom i Ornetteom Colemanom. Često svirao duete i to s glasovitim glazbenicima. Na zagrebačkom će koncertu nastupiti u duu sa svojim stalnim suradnikom, mlađim ali međunarodno afirmiranim francusko-američkim pijanistom Danom Tepferom. 

Aruán Ortiz 

Rođen 1973. u Santiagu de Cuba, Aruán Ortiz je hvaljeni kubanski pijanist, nagrađivani skladatelj te producent i glazbeni pedagog. Prozvan vunderkindom ovaj klasično obrazovani violist i pijanist sebe smatra znatiželjnom osobom koja voli glazbu, a svoju glazbu opisuje kao arhitektonsku strukturu zvukova. Njegovo stvaralaštvo uključuje elemente suvremene klasične glazbe, bebopa, free jazza i afro-kubanskih ritmova, ali uvijek uz prisutnu improvizaciju. Po dolasku u New York 2008. postao je članom kvinteta poznatog trubača Wallacea Roneyja. Surađivao je i s drugim čuvenim jazzistima, među ostalima s Esperanzom Spalding, Joeom Lovanom, Mingus Big Bandom i Donom Byronom. Vođa je vlastitih sastava s kojima je snimio niz albuma od kojih su neki dobili najviše ocjene u cijenjenim glazbenim magazinima. Dobitnik je niza nagrada. Kao skladatelj, Ortiz je dobio narudžbe od mnogobrojnih ansambla, među ostalima od Puhačkog kvinteta Santiago de Cuba, orkestra Musica de Camara u New Yorku, Oyu Oro folklor Dance Company u New Yorku; YOUME & Milena Zullo baleta u Rimu, José Mateo Ballet Theatera u Cambridgeu, MA, te od Simfonijskog orkestra u New Yorku. 

Vijay Iyer 

Jazz pijanist i skladatelj Vijay Iyer rođen je 1971. u Rochesteru, u američkoj saveznoj državi New York. Nakon što je diplomirao matematiku i fiziku na sveučilištu Yale, doktorirao je fiziku na sveučilištu California. Tijekom karijere svirao je s vodećim glazbenicima suvremena i free jazza, među ostalima sa Steveom Colemanom, Roscom Mitchellom, Aminom Claudine Myers, Georgeom Lewisom i Oliverom Lakeom. Osim što nastupa i snima solo, vodi vlastiti trio, kvartet i kvintet. Kao jazz pedagog aktivan je na nekoliko glazbenih škola: Manhattan School of Music, New York University, The New School, California Institute of the Arts, Columbia University, Harvard University, Berklee School of Music, University of California i School for Improvisational Music. Kao izvođač, ali i skladatelj, dobitnik je mnogobrojnih priznanja i nagrada. Međunarodna udruga jazz novinara 2010. proglasila ga je jazz umjetnikom godine, a 2012. i 2013. najboljim jazz pijanistom, dok su ga kritičari uglednog časopisa DownBeat prošle godine proglasili najboljim pijanistom i umjetnikom godine, njegov trio najboljim sastavom, a njegov CD “Accelerando” najboljim albumom. 

Goran Končar & Darko Jurković Quartet 

Izniman i nesvakidašnji sastav Goran Končar & Darko Jurković Quartet propituje granice klasike i jazza. Malo tko je uopće znao da postoji skladba "Capriccio za solo violinu i jazz kvartet" jednog od najvećih hrvatskih skladatelja Borisa Papandopula, no oni koji su za nju znali, znali su i to da nikad nije izvedena. Taj crossover klasike i jazza imao je doista čudan put; skladba napisana za jedan veliki jazz festival, umjesto na tom festivalu završila je na tadašnjoj Jugoslavenskoj radioteleviziji. Tamo je spavala u depoima čekajući ruke koje bi je se konačno duhvatile. I dočekala! Kad ju je otkrio bivši voditelj "Zagrebačkog kvarteta" Goran Končar, violinist svjetskog glasa, započeo je i projekt okupljanja grupe koja bi je bila u stanju izvesti. Končaru se tada pridružuju Darko Jurković na gitarama, Henry Radanović na kontrabasu, Zvjezdan Ružić na klaviru i Kruno Levačić na bubnjevima. Sastav koji je teško ne prozvati supergrupom. No bila bi šteta da je sve ostalo samo na Papandopulu, pa je osmišljen kompletan repertoar u kojem će se plodonosno spojiti disciplina klasike i lepršavost jazza.

 


 

Raspored nastupa:

21. listopada  - Lee Konitz & Dan Tepfer duo

22. listopada - Aruán Ortiz quartet

23. listopada - Vijay Iyer trio

24. listopada - Goran Končar & Darko Jurković quartet

Svi koncerti počinju u 20h, a ulaznice se mogu nabaviti na blagajnama KD "Lisinski" i ulaznice.hr.