I za pozivne melodije mobitela potrebno je odobrenje autora glazbe
Melodije za mobitele su besplatne i slobodne za korištenje - zar ne? Nisu. Ljudi često misle da je glazba besplatna jer se čini da nitko ne nadgleda tko i što s glazbom radi. Međutim, možda niste znali, glazba i njezini autori zakonom su zaštićeni. Tako svi autori glazbe imaju pravo odobriti ili zabraniti svako korištenje njihovih glazbenih djela, pa tako i korištenje melodija njihovih skladbi za pozivne melodije mobilnih telefona.
U različitim časopisima i na Internet stranicama telekomunikacijskih i ostalih tvrtki diljem svijeta, pa i u Hrvatskoj, nude se različite melodije (od klasičnih skladbi do posljednjih hitova, filmsku glazbu ili glazbu iz televizijskih serija) za mobilne telefone. Tržište melodija za mobitele je u velikom usponu; u Britaniji je na primjer na downloadanju melodija prošle godine "okrenuto" 2,5 milijuna funti, a očekuje se da će već iduće godine ta brojka narasti na vrtoglavih 50 milijuna funti.
U današnje vrijeme, kad je glazba svugdje i svakome dostupna autori ne mogu pratiti koliko je, tko i kada javno izvodi pa stoga brigu o svojim autorskim pravima prepuštaju za to specijaliziranim agencijama čije je odobrenje potrebno imati da takva ponuda melodija za mobitele bude legalna. U Republici Hrvatskoj jedino HDS ZAMP može izdati i odobrenje da se teme i motivi iz glazbenih djela domaćih i stranih autora koje štiti, na različite načine uobličeni u pozivne melodije za mobitele u javnosti prodaju ili daju bez naknade. Takva odobrenja zasad u Hrvatskoj posjeduje dio tvrtki koje svojim korisnicima na legalan način nude široku lepezu melodija pozivne glazbe za mobitele, ostali, nažalost, to zasada rade protuzakonito. No, za očekivati je da će aktualiziranjem tog problema i širenjem hrvatskog tržišta melodija za mobitele biti sve manje onih koji svojim poslovanjem (ne)namrno krše zakonske propise i tako dospjeti pred prekršajni ili kazneni sud.
Glazba je u današnje vrijeme digitalne ere ušla u sve segmente ljudskog života i dostupnija je nego ikad. Rijetko tko će osporiti pozitivne učinke glazbe na ljude ili pozitivne učinke široke primjene distribucije digitalne glazbe putem Interneta. No, veća i lakša dostupnost glazbi u digitalnim formatima krije u sebi i povećane mogućnosti njezina ilegalna iskorištavanja koje se negativno odražava upravo na one koji glazbu stvaraju. Jednostavno, rast nelegalnog iskorištavanja glazbe na Internetu dovodi do smanjenja prihoda autora glazbe i pokazuje nepoštivanje njihovih prava, a to pak vodi smanjenju njihova poticaja za rad i kreativnosti. Dakle, slušajmo glazbu svugdje i što više, dajmo vlastitom mobitelu "osobni štih", no omogućimo autorima glazbe legalno priskrbljena sredstva za pristojan život i potaknimo ih što više na stvaranje nove glazbe u kojoj možemo uživati.