Belgijski sud u borbi protiv piratstva

Velik korak u međunarodnoj borbi protiv piratstva učinio je belgijski sud donijevši odluku kojom cjelokupna odgovornost za sprečavanje ilegalnog internetskog sadržaja pripada poslužiteljima internetskih usluga. Ovakvu odluku belgijsko društvo autora, skladatelja i izdavača, SABAM smatra svojom velikom pobjedom u pravnoj borbi protiv belgijskog Internet poslužitelja Scarlet, nekadašnjeg dijela talijanske grupe Tiscali. Glavni ravnatelj SABAM-a, Jacques Lion tvrdi da ova odluka Suda u Briselu ima snagu da promijeni sveopću ravnodušnost i licemjerstvo u zaštiti autorskih glazbenih prava te da je danas mnogo važnije da se pronađe zadovoljavajuće rješenje na svjetskoj razini, kao i pravedna ravnoteža između potreba autora i korisnika njihovih glazbenih djela.

U skladu sa sudskom odlukom, poslužitelj Scarlet je odgovoran za sprečavanje poslanih ili primljenih ilegalnih sadržaja putem peer-to-peer sustava koji sadrže glazbena djela iz SABAM-ovog repertoara. Za implementaciju svojih tehničkih sposobnosti, Scarlet je dobio rok od 6 mjeseci. U zadanom roku taj Internet poslužitelj mora se osposobiti za rad sa tehnologijom zvučnog otiska, tzv. Audible Magic, te osposobiti se da na p2p mrežama blokira ili filtrira sadržaje koji krše glazbena autorska prava. Odluka zagovara mišljenje da takva blokiranja i filtriranja ni u kakvom smislu ne narušavaju privatnost Internet korisnika.

Ova presuda, protiv koje je vjerojatno da će Scarlet uložiti žalbu, pojačava klauzulu iz autorsko-pravne direktive Europske unije koja omogućava svakom vlasniku autorskog prava određene ovlasti nad posrednikom čija se usluga vrlo često koristi za piratstvo. Ali ipak, ovo je prvi put da je nacionalni sud u jednoj zemlji Europske unije jasno naznačio da Internet poslužitelji moraju posjedovati legalnu odgovornost i tehnička sredstva da spriječe ilegalnu razmjenu glazbenih sadržaja putem svoje usluge. Brzo nakon odluke suda, SABAM je poduzeo nove korake te poslao na adrese belgijskih Internet poslužitelja Belgacom-a, Telenet-a i ISPA-a (belgijske krovrganizacije Internet poslužitelja) pisma kako bi započeo pregovaranja, s nadom da će ona uvelike pomoći u donošenju konačnog dogovora. Ukoliko se taj dogovor ostvari, svi Internet poslužitelji svojevoljno bi se i bez prisile prilagodili donesenoj sudskoj odluci. SABAM putem pisama također traži od poslužitelja da ga što prije obavijeste o specifičnim uređajima koje bi primijenili unutar svoje mreže i na taj način spriječili razmjenu ilegalnih sadržaja, te kako bi se donesena odluka započela odmah provoditi. CISAC, kao međunarodna organizacija, uvjeren je da će ova znakovita odluka i izvan belgijskih granica, imati pozitivnih odjeka na europsku i svjetsku kreativnu glazbenu zajednicu.