Implementiran Sustav privatnog kopiranja
Sustav ostvarivanja prava na naknadu za reproduciranje autorskog djela za privatno ili drugo vlastito korištenje tzv. Sustav privatnog kopiranja gotovo je, u nešto manje od godinu dana, u potpunosti implementiran u RH. Naime, od siječnja, kada je zaključen Sporazum o osnovnim načelima i uvjetima za ostvarivanje prava na naknadu za reproduciranje autorskog djela za privatno ili drugo korištenje između HDS ZAMP-a i Hrvatske gospodarske komore, pa do danas u sustav je uključeno 62 uvoznika nosača zvuka, slike ili teksta i uređaja za tonsko i vizualno snimanje.
U spomenutom razdoblju ukupno je naplaćeno 2.559.323,00 kn naknada. Trideset posto (30%) tog iznosa bit će, sukladno izmjenama i dopunama Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima (članak 167.a) izdvojeno za poticanje umjetničkog i kulturnog stvaralaštva i kulturne raznolikosti, a ostalo će biti raspodijeljeno hrvatskim i inozemnim autorima glazbenih i filmskih djela te izvođačima i proizvođačima fonograma. Nažalost, postoje i oni uvoznici koji su se oglušili o spomenutu zakonsku obvezu pa je HDS ZAMP bio prisiljen posegnuti za drugim - zakonom propisanim oblicima zaštite. Tako se trenutno vodi postupak protiv pet uvoznika: Autronic computers, Bossiz, E Plus, San-tek i Ram 3, dok su u pripremi još četiri tužbe, protiv poduzeća Alea, Bozon, Makrol markt i Oto.
Podsjetnik:
Sustav privatnog kopiranja predviđen je Zakonom o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03) a njegova implementacija bila je i zadaća posebnog CARDS projekta Europske unije. Sustav privatnog kopiranja postoji u gotovo svim zemljama EU te u naprednijim zemljama svijeta a u njemu autori za djela za koja se, s obzirom na njihovu prirodu može očekivati da će bez njihova odobrenja biti reproducirana (kopirana, umnožena) snimanjem na nosače zvuka, slike ili teksta za privatno ili drugo vlastito korištenje, imaju pravo na odgovarajuću naknadu. Obveznici plaćanja te naknade su proizvođači i uvoznici uređaja za tonsko i vizualno snimanje i proizvođači i uvoznici praznih nosača zvuka, slike ili teksta. U Sustavu privatnog kopiranja u Hrvatskoj, HDS ZAMP uz HDS predstavlja i udruge HUZIP (Hrvatska udruga za zaštitu izvođačkih prava), ZAPRAF (Udruga za zaštitu, prikupljanje i raspodjelu naknada fonogramskih prava) i DHFR (Društvo hrvatskih filmskih redatelja) koje u zajedničkom sustavu prikupljaju jedinstvenu naknadu za prava hrvatskih i inozemnih filmskih i glazbenih autora, umjetnika izvođača i proizvođača fonograma. Naknada se određuje za analogne i digitalne nosače zvuka i slike (u što ulaze i memorijske kartice te USB stickovi), hard discove, osobna računala, cd i dvd snimače, digitalne audio playere(u što ulaze mp3 playeri, mobiteli s mp3 playerom kao i I-pod uređaji) te audio i video rekordere.