Stvaranje - Spajanje - Poštivanje: Vrijednost stvaralaštva u digitalnom okružju

Svjetski priznati autori, dužnosnici - među kojima i hrvatski predsjednik Ivo Josipović kao i glavni predstavnici industrija koje djeluju u digitalnom okružju okupit će se u Bruxellesu 7. i 8. lipnja kako bi izmijenili ideje i raspravljali o budućnosti intelektualnog vlasništva i sadržaja (glazba, knjige, filmovi, slike..) u digitalnom okružju.

Međunarodna konfederacija društava autora i skladatelja (CISAC), u čijem članstvu je i HDS ZAMP, objavila je glavne teme i govornike 3. Svjetskog summita o autorskom pravu koji će se 7. i 8. lipnja održati u prijestolnici EU Bruxellesu gdje su upravo u tijeku i razmatranja propisa s područja autorskog prava, kolektivnog ostvarivanja prava i digitalne ekonomije.

Slogan ovogodišnjeg Summita „Vrijednost stvaralaštva / stvaranje vrijednosti u digitalnoj ekonomiji“ obuhvaća tri glavne teme o kojima će se na Summitu raspravljati: Stvaranje (Globalni „eko-sustav“ za autore i industrije utemeljene na autorskom radu); Spajanje (Digitalna ekonomija i novi poslovni modeli); Poštivanje (prava autora i propisi i socijalno okružje)

Više od stotinu dosad potvrđenih govornika na ovogodišnjem Summitu svakako ukazuje na potrebu vođenja konstruktivnog dijaloga o važnosti autorskopravne zaštite i mogućnostima distribucije autorskih djela u digitalnom okružju. Dok se mogućnosti pristupa sadržajima čine beskonačne i, s gledišta potrošača, gotovo besplatne, gdje i na koji način se može ostvariti vrijednost iz korištenja i distribucije sadržaja? Koji će modeli osigurati značajnu korist i naknadu vlasnicima prava? Nalazi li se odgovor u ‘Oblaku’? Koji su najbolji sustavi za osiguravanje odgovarajuće naknade vlasnicima prava? Kakvu ulogu imaju ISP-ovi? Kako se stvaratelji uklapaju u taj novi “eko-sustav”?, pitanja su o kojima će na Summitu svakako biti riječi.

Dosad potvrđeni glavni govornici Summita su skladatelj i hrvatski predsjednik Ivo Josipović, potpredsjednica Europske Komisije i povjerenica za Digitalnu Agendu Neelie Kroes, Europski povjerenik za jedinstveno tržište i usluge, slikar i podsjednik CISACa Hervé di Rosa, izvršni direktor EMIa Roger Faxon, skladatelj i pjevač Robin Gibb(koji je ujedno i predsjednik CISACa), glavni direktor Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo Francis Gurry, predsjednik i izvršni direktor izdavačke kuće Hachette Livrgt;Arnaud Nourry.

Nove digitalne ekonomije ne bi postojale bez djela autora; budućnost treba biti utemeljena na pravednom balansu između prava autora i prava korisnika. To je upravo ono na što se i odnosi slogan ovogodišnjeg Summita 'Stvaranje – Spajanje – poštivanje' “, komentirao je v.d. glavnog direktora CISACa Robert Hooijer.

Glas samih autora rijetko se čuje kada je riječ o zaštiti autorskih prava u digitalnom okružju, upravo je sudjelovanje autora u ovom Summitu ono što ga čini jedinstvenim događajem“, izjavio je predsjednik CISACa poznati pjevač i skladatelj Robin Gibb te dodao kako se sustav kolektivnog ostvarivanja prava nalazi na raskrižju putova, a da je ispravan put u budućnost upravo onaj koji ne vodi u kratkoročni komercijalni dobitak već onaj koji će osigurati razvoj sustava koji je prema svim sudionicima fer te je upravo zato i trajno održiv.

Komentirajući upravo objavljene teme Svjetskog Summita o autorskom pravu glavni direktor HDS ZAMPaNenad Marčec izjavio je: „Otvoreni i argumentirani dijalog svih onih koji stvaraju, djeluju i posluju u digitalnom okružju i sagledavanje stvari iz više aspekata izuzetno su važni pogotovo u trenutku promjena koje će na neki način odrediti budućnost svih. Važno je također i prepoznati da bogatstvo europskog i svjetskog glazbenog repertoara leži i u činjenici da su oba sastavljena od velikog broja srednji i malih prepoznatljivih nacionalnih repertoara koji stvaraju jedinstvenu kulturnu raznolikost. Upravo zato u budućnosti svakako treba omogućiti i njihov daljnji razvoj“. Glavni direktor HDS ZAMPa Nenad Marčec ujedno obnaša i dužnost predsjednika Europskog vijeća CISACaOvvijeće unutar međunarodne konfederacije društava autora i skladatelja okuplja 80ak društava za zaštitu aurskih prava s područja glazbe, drame, književnosti, audiovizualnih djela, fotografije i likovne umjetnosti iz svih europskih država, koordinira njihov rad i razvija suradnju posebno vezano uz aktivnosti Europsglamenta i Europske Komisije na području autorskopravne zaštite, te svojim članovima pruža i profesionalnu potporu.