Svjetski dan intelektualnog vlasništva u znaku inovatora

U Hrvatskoj je obilježen puštanjem u rad internetske stranice "Stop krivotvorinama i piratstvu". Ova internetska stranica, dostupna na web odredištuwww.stop-krivotvorinama-i-piratstvu.hr, zajednički je projekt koordinacijskih tijela za provedbu prava intelektualnog vlasništva, kojeg čine predstavnici državnih tijela te drugih institucija i organizacija nadležnih za zakonsku zaštitu prava intelektualnog vlasništva u Republici Hrvatskoj. Namijenjena je informiranju javnosti o sustavu zaštite prava intelektualnog vlasništva, oblicima, pojavama i posljedicama povreda ovih prava, kao i o inicijativama na području borbe protiv krivotvorenja i piratstva u Republici Hrvatskoj i međunarodnoj razini. 

Ali, zašto je poštivanje intelektualnog vlasništva važno? Zašto bi vas to trebalo zanimati? Razmislite od sljedećem:
 
Kršenja IPR-a (Intellectual propery rights) predstavljaju prijetnju javnom zdravstvu. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je čak 30% farmaceutskih proizvoda koji se prodaju u zemljama u razvoju i 50% proizvoda koji se prodaju preko interneta krivotvoreno. Krivotvoreni lijekovi možda nemaju željeno djelovanje, što znači da se bolest može pogoršati zbog nedostatka odgovarajućeg tretmana, ili još gore, njihovo korištenje može imati pogubne posljedice po zdravlje onih koji ih koriste. U svakom slučaju, proizvodnja i prodaja krivotvorenih lijekova mogu dovesti do užasnog scenarija za javno zdravstvo, što se može izbjeći boljim poštivanjem prava intelektualnog vlasništva. 

Kršenja IPR-a prijetnja su ekonomiji. U današnjoj teškoj ekonomskoj situaciji, ne možemo si priuštiti gubitak radnih mjesta u korist pojedinaca koji otvoreno krše zakon tako što upravljaju tržištem krivotvorenih proizvoda, uključujući filmove, glazbu i software. Kupovina krivotvorenih proizvoda ne utječe samo na umjetnike, zabavljače i autore – ona utječe i na lokalne kompanije koje pokušavajpošteno zaraditi. Poštivajući prava intelektualnog vlasnišačuna o kreativnim poduzetnicima koji su pokretači domaćeg ekonomskog rasta. Zaštita IPR-a također privlači novi kapital i ključna je za nove investicije u industriju znanja. Prema Svjetskom ekonomskom forumu, zaštita IPR-a također je usko povezana sa konkurentnošću zemlje – one zemlje za koje se vjeruje da na najbolji način štite intelektualno vlasništvo nalaze se među najkonkurentnijim u pogledu privlačenja investitora s ciljem razvoja njihove privrede. IPR potiče razvoj efikasnijih metoda za proizvodnju i distribuciju. IPR osigurava uvođenje novih proizvoda, kvalitetnih brandova, tehnologije i usluga, te stimulira nova domaća tržišta poboljšanjem postojećih proizvoda i tehnologija. Ukratko, zaštitom IPR-a svi možemo profitirati. 

Kršenja IPR-a prijetnja su razvoju. Konačno, kršenja IPR-a imaju negativan utjecaj na programe i investicije vlasti. Niži porezni prihodi znače manje novca za škole, manje novca za zdravstvo, manje novca za nove ceste i mostove, te općenito manje novaca za razvoj.