Kreativci UN-u: Tražimo pošteniju raspodjelu!

Kreativci diljem svijeta sve su glasniji u borbi za svoja prava. Svjetski dan intelektualnog vlasništva bio je sjajna prigoda da šira javnost sazna specifičnost njihovog poziva i potrebu za zakonskom regulacijom i prilagođavanje digitalnom tržištu.

Govoreći pred Ujedinjenim Narodima, Eddie Schwartz, predsjednik kanadskog udruženja kompozitora, istaknuo je kako je kako je vrijednost rada brojnih glazbenih autora i tekstopisaca u posljednje vrijeme obezvrjeđena pozvavši pritom UN na promoviranje poštenije raspodjele kreativcima na digitalnom tržištu.

„Digitalna tehnologija omogućila je cirkuliranje kreativnog stvaralaštva diljem svijeta. Zahvaljujući Internetu, europska i sjevernoamerička publika ima izravan pristup afričkim, azijskim i južnoameričkim glazbenicima. Međutim, to nije urodilo nikakvom ekonomskoj koristi za kreativce, naprotiv, time je čak i smanjena vrijednost njihovog rada“, naglasio je Schwartz.

„U svijetu fizičkih nosača zvuka u 20. stoljeću, milijun prodanih primjeraka omogućavalo je normalan život srednje klase glazbenicima poput mene. Danas, pak, za milijun streamova mogu kupiti pizzu u lokalnom restoranu. Zbog ovakvih se problema drastično smanjuje broj profesionalnih glazbenika u Americi“, ustanovio je Schwartz.

„Pokret Fair Trade Music je način na koji će kreativci biti pravedno obeštećeni za svoj na digitalnom tržištu. Potreban nam je etičan i održivi sistem u kojem će se poštovati autori, autorska prava i kulturna raznolikost“, zaključio je Schwartz pozvavši države članice UN-a da podrže inicijativu, kao i zakonski okvir kojim se garantira pošteni tretman glazbenika i razvoj novih generacija autora.

Kreativci okupljeni ispred CISAC-a također su ustali i u Europskom parlamentu glede revizije Direktive o autorskom pravu. Njihovo pismo ističe propust Izvješća u sagledavanju realnog tržišnog stanja za autore te naglašava potrebu za uravnoteženim sustavom koji bi u obzir uzeo prava autora i osigurao im pravičnu naknadu za korištenje njihovih djela.

„Slažemo se da mora postojati ravnoteža između nositelja prava i javnosti. Ali ta ravnoteža ne smije se uspostaviti na štetu sve krhkije kreativne zajednice“, napisali su u pismu.

Članovi Hrvatske glazbene unije pridružili su se međunarodnoj incijativi „Fair Internet“ i pozvali javnost da potpiše peticiju kojom se traži prilagođavanje europskih zakona kako bi svim izvođačima bila zajamčena poštena i pravična naknada svaki put kada se njihovim izvedbama pristupi online, bilo kroz skidanje (download) ili streaming servis.

Peticiju možete potpisati ovdje.